VanEck SolidX Bitcoin fonu hayal kırıklığı yarattı

VanEck yarım asırdan fazla bir süredir “ileriye dönük” stratejiler sunuyor. Ancak kurumsal 


VanEck yarım asırdan fazla bir süredir “ileriye dönük” stratejiler sunuyor. Ancak kurumsal yatırımcılar için VanEck SolidX Bitcoin fonu umutsuz bir girişim olarak görülüyor.

VanEck, Bitcoin ETF teklifini SEC’e sunmasından bu yana ilk defa yoğun bir şekilde ince elenip sık dokumayla karşılaşıyor. Bu nedenle kripto para dünyasında çoğu defa SEC’in inceleme tarihi yaklaşırken manşetleri süslüyor.

Birçokları için, Bitcoin ETF onayını verecek kurum olan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası ve Komisyonu, Bitcoin kabulüne giden katalizör olarak değerlendiriliyor. Kapıları yeni yatırımcıların bolluğuna açacak ve BTC’nin fiyatını göklere çıkaracak şeklindeki yorumların ise ardı arkası kesilmiyor.

İlgili haber: Bitcoin ETF haberleri üzerine piyasa yükseldi!

Ancak, bunun yakın zamanda gerçekleşmesini elbetteki bekleyemeyiz.

Aslında dün, SEC Başkanı Jay Clayton, CNBC’ye yaptığı bir açıklamada Bitcoin ETF’yi görmeye daha yakınken hala “yapılması gereken işler” olduğunu söyledi.

Clayton düzensiz borsa ve manipülasyonları öne sürrek yine aynı eski sorunları konuşmaya devam etti. Daha sonra, daha zor soruların hala cevap beklediğini ifade etti.

İlgili haber: SEC Başkanı: “Bitcoin ETF hakkında yapılacak işler var”

Ancak Clayton’ın açıklamaları, yatırım yönetimi devinin hamle yapmasını engellemiyor elbette.

Are we any closer to seeing a Bitcoin ETF some day? SEC Chairman Jay Clayton to @CNBC: “yes, but there’s work left to be done” @SEC_News @bobpisani @kellycnbc @CNBCTheExchange #bitcoin #crypto pic.twitter.com/iJP3nn9XHc

— The Exchange (@CNBCTheExchange) September 9, 2019

VanEck, “finansal piyasaların dışında” düşünmeye ve yeni trendleri belirlemeye çalışıyor. Bu hamlesiyle de gurur duyuyor. Bu nedenle firma VanEck SolidX Bitcoin Trust 144A Hisse Senetlerini şöyle başlattı:

“Bir aracı kurumda tutulabilen ilk açık uçlu ve DTC’ye uygun bitcoin fonu.”

Ancak, açıldıktan üç gün sonra, yönetiminde sadece dört bitcoin bulunuyor.

40.000 ABD dolarının üzerindeki toplam net varlıkları yönetmek, kurumsal yatırım alanındaki bu kadar büyük bir balık için çok cazip bir amaç değil.

Tanınmış bir iktisatçı ve yatırımcı olan Alex Krüger, kurumsal yatırımcıların alaycı bir tweet’le yaptığı bu “büyük” talebe işaret etti. Şimdiye kadarki güvenin, dört bitcoin’den sadece bir “okkalı” sepet çıkarmayı başardığını belirtti.

Three days after launch, the VanEck bitcoin trust for institutional investors has reportedly managed to issue a whopping 1 (one) basket. It has 4 bitcoins or $41,400 in assets under management. Massive. pic.twitter.com/TUePbLVqBi

— Alex Krüger (@krugermacro) September 10, 2019

Rakamlar şu ana kadar yatırım firması için kesinlikle hayal kırıklığı yaratıyor olsa da, bu durum bir yenilgi anlamına gelmiyor elbette.

Fundstrat kurucu ortağı ve Bitcoin boğası analist Tom Lee, projenin başarısını değerlendirmek için “erken” olduğunu belirtiyor.

VanEck SolidX Bitcoin Trust’ın bir ilgiyi kazanıp kazanmadığı görülmemekte. Fakat buradan, tüm gözler hala bekleyen ETF’yi sıkıca izliyor gibi görünüyor.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum