Vadeli işlemler Bitcoin’in canına mı okuyor?

Vadeli işlemler Bitcoin’in zararına mı çalışıyor dersiniz? Diğer varlık sınıflarının sunduğu türev ürünlere şöyle bir bakınca Bitcoin piyasasının da bu açıdan geleceğini az çok görebiliyoruz. Vadelilerin Bitcoin üzerinde etkisi nasıl olabilir?


Vadeli işlemler Bitcoin’in zararına mı çalışıyor dersiniz? Diğer varlık sınıflarının sunduğu türev ürünlere şöyle bir bakınca Bitcoin piyasasının da bu açıdan geleceğini az çok görebiliyoruz. Vadelilerin Bitcoin üzerinde etkisi nasıl olabilir?

Vadeliler piyasasının tüm varlık türlerindeki etkisi acaba Bitcoin türevi ürünlerde de söz konusu olabilir mi? Analistler bu konuda çok pozitif bir beklenti içinde olsalar da kripto varlıklar için durum çok farklı olabilir.

Kıyas yapma açısından yatırımcı ve analist Luke Martin, türev ürünlerin tanıtımından sonra, altın ve petrol performans göstergelerini ele alan bir çalışma yaptı.

”  Emtia piyasalarının büyümesini gösteren tablolar tanıtıldı. Eğer BTC piyasası benzer bir durumdaysa, piyasanın genişlemesine çok büyük etki yapabilir.” Aşağıda, Luke Martin twitinde, hem altın hem de petrol işlem hacmi büyümesini gösteren grafikler var

Charts showing the growth of commodities markets after low-friction derivatives products (like ETFs) were introduced.

If the $BTC market is similar at all, it would have a massive impact on market expansion.

chart from @rusnewton98 blog: https://t.co/9yEVhcASR2 pic.twitter.com/uHDZnp1wTA

— Luke Martin (@VentureCoinist) September 9, 2019

Yukarıdaki tabloda da açıkca görünüyor, her iki tabloda da, vadeli işlem hacmi fiziksel varlıktan daha hızlı büyüyor. Bu ürünlerin, kurumsal yatırımcıların çok zarar görmeden işlem yapmasını sağlamak amacıyla tasarlandığını ortaya koyuyor bu göstergeler.

Eğer aynı durum Bitcoin piyasaları için de söz konusuysa, o zaman vadelilerin fiziksel olarak sunulması, Dolar değil de BTC olarak ödenmesi, ancak Bitcoine fayda sağlayabilir. 2017’de hem CME hem de CBOE benzer ürünler çıkarmışlardı. Bu ürünler sayesinde yatırımcılar ilk kez varlığa short pozisyon açmışlardı. Ardından gelen ayı piyasasının da sebebi olarak gösterilmişti ama bu durum.

Bknz: Binance vadeli işlemler platformu geliyor

Şu andaki fark, Bakkt’ın, 23 Eylül’de gerçekleşecek lansman ile, Bitcoin vadeli sözleşmelerini fiziksel olarak sunacak olması. Dün şirket yaptığı açıklama ile dijital depolama seçeneğinin depositler için açık olduğunu duyurdu.

” Baktt Deposu güvenli, emniyetli Bitcoin depolamasına imkan tanıyor. ICE vadeliler ABD üzerinden Günlük ve Aylık Vadeliler sözleşmelerinin lansmanına hazırlandığımız şu süreçte bu bir mihenktaşıdır”

The Bakkt Warehouse allows for the safe, secure storage of bitcoin, representing a milestone as we prepare for the launch of the Bakkt Bitcoin Daily and Monthly Futures contracts on ICE Futures U.S. (@ICE_Markets)https://t.co/LT1335ik1P

— Bakkt (@Bakkt) September 9, 2019

Sadece bir kaç gün önce çok yüklü miktarda BTC transferi gerçekleşti, büyük ihtimalle bundan dolayı. Büyük kurumsal alıcıların dijital varlıklarda fiziksel düzenleme pek istemediklerini ekleyen, Russel Newton  blog postunda, bu durumu emtia piyasaları ile karşılaştırıyor:

“Kurumsal yatırımcılar büyük ihtimalle, gerçekleştirme ve operasyonel risk olmadan, dijital varlıkların fiyat volatilitesini sağlayan yapay bir yüklenme yapacaklar.”

Ayrıca, devamında, bu varlık sınıfına, sabit ama sıklıkla volatil bir finansal akış olduğunu söylüyor. Bu akışın da, piyasaları vuran herhangi bir kurumsal kumar ürününden bağımsız olarak devam etme ihtimali kuvvetli.

Vadeliler acaba Bitcoin piyasasına zarar mı verecek, yoksa fayda mı sağlayacak? Hangi tez gerçekleşecek dersiniz?

Kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum