Ünlü bankanın eski CEO’su para politikasını eleştirdi

İsviçre bankası Credit Suisse’nin eski CEO’su Oswald Gruebel, dünya genelindeki para politikasını eleştirdi. Özellikle de negatif faiz oranları konusunda konuşarak, fiat paraların değersizleştiğini söyledi.


İsviçre bankası Credit Suisse’nin eski CEO’su Oswald Gruebel, dünya genelindeki para politikasını eleştirdi. Özellikle de negatif faiz oranları konusunda konuşarak, fiat paraların değersizleştiğini söyledi.

Credit Suisse’nin eski CEO’su Oswald Gruebel, negatif faiz oranlarını eleştirerek, fiat paraların artık bir değerinin kalmadığını söyledi.

Gruebel, İsviçre gazetesi NZZ’ye son verdiği röportajında, negatif faiz oranlarının fiat paralar üzerinde ters etki yaptığını ifade etti. Gruebel, “negatif faiz oranları çılgınca. Bu, paranın artık bir değerinin olmadığı anlamına geliyor.” diye konuştu.

Gruebel ayrıca faiz oranları böyle kaldığı sürece, finansal sektörünün tamamında bir küçülme olacağını vurguluyor.

Gruebel, 2004 ile 2007 arasında İsviçre bankası Credit Suisse’nun CEO’su olarak görev yapmıştı. 2009 ile 2011 arasında ise UBS Group AG’nin yetkilisi olarak çalışmıştı.

Credit Suisse, bu aralar faiz oranlarının finansal kurumlar üzerindeki negatif etkisinden dolayı, varlıklı müşterileri konusunda değişikler yapmayı planlıyor.

HSBC de dünya genelindeki kurumlarından 10,000’den fazla kişiyi işten çıkarmayı düşünüyor. Banka, ABD’nin daha fazla faiz indirimine gitmesini ve Avrupa’daki düşük faiz oranlarının uzun bir süre daha devam etmesini bekliyor.

Gruebel ayrıca röportaj sırasında İsviçre’nin bankacılık merkezi imajının da, Credit Suisse’nin de içinde olduğu skandallardan dolayı zarar gördüğünü düşünüyor.

Buna rağmen İsviçre şimdilerde kripto para ve blockchain merkezine dönüşüyor.

Zug şehri artık Blockchain vadisi olarak biliniyor ve birkaç şirket şimdiden müşterilerine hizmet vermek için burada ofis açmış bulunuyor.

Dahası ülke, firmaların blockchain ve kripto piyasasından faaliyet gösterebilmeleri için daha açık düzenlemeler oluşturdu.

Gruebel’in yorumu, dünya genelinden uzmanların artık yavaş yavaş farkına varmaya başladığı bir durum. Onlar da fiat paraların değer kaybettiğinin farkında.

Dünya genelinden merkez bankaları, faiz indirimi yarışına tutuştu. Bu da paraları daha az değerli yapıyor. Dahası bireyleri para biriktirmemeğe teşvik ediyor ve harcama yapmaya itiyorlar.

Geçen ay, Avrupa Merkez Banaksı (ECB) faiz oranlarını -0.5’e çekti. Black Rock’un küresel temel tahvil ürün stratejisi ekibi başkanı Marilyn Watson, faiz oranlarının daha fazla negatif alanda ilerleme ihtimali olduğunu söyledi. Özellikle de Evrupa ve Japonya’da.

Öte yandan Venezuela ve Arjantin gibi ülkeler yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Hatta Venezuela şu an hiper enflasyon yaşıyor ve Arjantin de onu yakında takip edebilir.

Popülist hükümetler ise daha fazla para basıyor ve halkı da daha fazla renkli kağıda sahip olmanın onları zengin edeceği konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Düşük enflasyon rakamlarına rağmen dünya genelinde ekonomik büyüme de düşüyor. IMF, 2019 ve 2020 için öngördüğü büyüme rakamlarını revize ederek düşürdü.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum