Tron stake işine giriyor-Justin Sun’dan al haberi

Justin Sun bugün (21 Eylül) paylaştığı bir dizi tweet’inde Tron stake programını tanıttır. 


Justin Sun bugün (21 Eylül) paylaştığı bir dizi tweet’inde Tron stake programını tanıttır. Tron yatırımcılar pasif tuttukları Tron’ları ile gelir elde edebilecek.

Stake kelimesinin sözlükte “pay, hisse” anlamına geliyor. Kripto para piyasalarında staking kavramı ise PoS tipi madencik sisteminde karşımıza çıkıyor. Madencilik işlemleri ise PoW veya PoS sistemi ile gerçekleştiriliyor. Günümüzdeki en yaygın madencilik sistemi PoW sistemi. Bu sistemde kripto paralar üzerinden yapılan işlemler, blokzincirine madencilerin yönettiği kompleks donanımlarla (ASIC ve mining rig’leri) kaydediliyor ve işlemlere onay veriliyor. Ancak kripto paralar gelecekte PoW sistemini terk ederek PoS sistemine geçmeyi planlıyor. Tron ise şimdiden stake işine giriyor.

PoS sistemi enerjiden tasarruf sağlıyor ve daha çevreci. Zira Bitcoin madenciliğinin neden olduğu enerji sarfiyatı küresel bazda artık ülkelerle yarışıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor

PoS sistemin güvenliğini sağlamak için PoS madenciliği yapanların belli bir miktar kripto parayı sistemde tutması gerekiyor. Yani kripto paralarını sisteme belli bir vade karşılığında “stake yada staking” ediyoruz. Sistem ise size staking karşılığında belli oranda ödül veriyor (Bazıları bu ödül miktarını faiz ödemesine benzetiyor).

Lütfen Bkz:  Ethereum 2.0 hakkında bilmediğimiz özellikler

Artık Tron da bu stake işine giriyor. Tron’un CEO’su bu konudaki müjdeyi twitter yolu ile yatırımcılarına duyurdu. Justin Sun’ın bu konudaki tweet’ini aşağıda görüyoruz.

New Staking #TRON Partners $TRX Incentive plan coming:
1. A fair, decentralized distribution of staking revenues, encouraging greater user participation and smoother engagement with staking from more wallets, exchanges and partners.

— Justin Sun (@justinsuntron) September 21, 2019

Sun, Tron stake programı için şu açıklamalarda bulundu:

1- Daha fazla cüzdan, borsa ve paydaşı içeren daha geniş kapsamlı merkeziyetsiz ve adil stake geliri vaat ediyor.

2- Daha aktif ve katılım oranı yüksek bir ağ, daha yüksek staking oranlarıyla oluşturmak hedefleniyor.

Justin Sun’ın tweet’i bu şekilde uzayıp giderken takipçiler (hipotetik olarak), “sadede gel Justin Sun! Ne öneriyorsun” diye soruyor. Sun, son tweet’inde Tron staking oranlarını açıklıyor.

#TRON Partner Staking & Vote Reward: for each block, the most-voted 127 nodes (TRON partners) will receive TRX rewards in proportion to the votes they get. The total reward for one block is 160 TRX. We have optimized the way staking users can get returns.

— Justin Sun (@justinsuntron) September 21, 2019

Tron Ortak Staking ve Oylama Ödülü: Her blok başına en çok oy alan 127 node (düğüm) aldıkları oylarla orantılı TRX ödülü ödülü alacak. Blok başına verilmesi gerek ödül miktarı ise 160 TRX.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum