Tether karteli toplam tedariğin %80’ini kontrol ediyor – Endişelenmeli miyiz?

Tether karteli toplam tedariğin %80’ini kontrol ettiği ortaya çıktı. Bloomberg’in araştırmasına göre, USDT tokenlerin %80’ni küçük bir azınlık tarafından kontrol ediliyor.


Tether karteli toplam tedariğin %80’ini kontrol ettiği ortaya çıktı. Bloomberg’in araştırmasına göre, USDT tokenlerin %80’ni küçük bir azınlık tarafından kontrol ediliyor.

USDT tokenlerinin küçük bir azınlık tarafından kontrol edilmesi bazı korkulara yol açıyor. Coin Metrics’e göre, 318 adresin 1 milyon ve üstünde USDT tokenine sahip. Toplamda bu rakam 3.3 milyar dolara çıkıyor yani dolaşımdaki USDT tokenlerin %80’ine karşıt geliyor.

Tether karteli büyüyor. Piyasaya sürüldüğü 2015 yılından bugüne kadar, Tether sektörün en tartışmalı konularından biri olmaya devam ediyor. Özellikle projenin ardındaki isimler ve bankada USD rezervi çok konuşuldu.

New York savcılığı tarafından USD rezervinin düşmesi sebebiyle Tether ve ardındaki şirket olan Bitfinex’e soruşturma açılsa da, USDT işlem hacmi çoğu zaman Bitcoin işlem hacmini bile geride bırakmaya devam ediyor.

Wall Street Blockchain Alliance’dan Steven Ehrlich, Tether’i teflon tavaya benzetiyor. Hakkında birçok tartışma ortaya çıksa da, hiç biri ona yapışmıyor.

Böyle bir risk elbette bulunuyor ancak yatırımcılar bu riski gözardı etmeye devam ediyor. Özellikle, bir şirketin birden fazla 1 adrese sahip olduğu göz önünde bulundurulursa, bu ihtimal masada duruyor. Tether karteli olarak adlandırılan bu hesaplar kolaylıkla piyasa manipülasyonu yapabilir.

Her ne kadar New York savcılığı tarafından yürütülen Tether/Bitfinex sahtekarlığının henüz akıbeti belli olmasa da, Bitcoin’in bu durumdan etkilendiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Makro ölçekte, tüm kripto piyasası etkilendi.

Masadaki en kötü senaryo, belki de tüm kripto para piyasasının çöküşü olabilir. Yatırımcılar peyder pey USDT tokeninden çıkarak bu riski zaman içerisinde minimize edebilirler.

Tether bir gün ansızın dükkanı kapatırsa, bunun oluşturacağı şok dalgası piyasayı hiç olmadığı kadar derinden etkileyecektir. Bunun neticesinde Bitcoin 2015 fiyatlarına geri dönerek yatırımcısını çok ciddi zarara uğratabilir. Bu yüzden peyder pey regüle edilmiş stabilcoin’lere geçmek sektörün geleceği için çok önemli.

kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum