SSL Sertifikası Nedir? | SSL nedir | SSL açılımı


SSL, İngilizcede ‘’Secure Sockets Layer’’ kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelen SSL, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, network üzerinden yapılan bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması için Netscape tarafından geliştirilen güvenlik protokolüdür. SSL Sertifikası, ziyaretçinin siteye girdiği kişisel bilgilerin, gizli verilerin ya da kredi kartı gibi bilgilerin güvenle şifrelenmesini sağlar.

SSL SERTİFİKASININ AVANTAJLARI

  1. SSL Sertifikası bir seo kriteridir. Ancak tek başına bir etkisi yoktur. Diğer kriterlerle birlikte kullanımı Google’ın siteye olan güvenini artırır.
  2. Web sitesinde güvenli iletişimi sağlar.
  3. SSL Sertifikası kullanan web siteleri güvenli olarak sayıldığından satış, sipariş, iletişim, üyelik yönünden artış sağlar.
  4. Günümüzde birçok site SSL Sertifikası kullandığından web siteniz teknolojiye uygun görünür ve size prestij sağlar.
  5. Ayrıca diğer sitelere oranla Google’ın güvenini daha fazla sağlamış olursunuz.

PEKİ SSL SERTİFİKASININ GOOGLE SIRALAMASINDA BİR ETKİSİ VAR MI?

Eğer bir e-ticaret sitesi değilseniz SSL Sertifikasının ne sıralama ne de ‘’trust rank değeri’’ açısından hiçbir etkisi yoktur. Bunun sebebi e-ticaret sitelerinde alışveriş yapmanızdır. Alışveriş esnasında girdiğiniz kredi kartı bilgileri SSL Sertifikası sayesinde korunur. Yani e-ticaret siteniz varsa SSL Sertifikası almanız şarttır. Şayet almadığınız durumda;

  • Müşterilerinizin kredi kartı bilgileri dış tehlikelere karşı açıkta kalmış olur. Bu bilgilerin çalınması durumunda direkt olarak site sahibi olarak siz suçlu bulunursunuz.
  • Google sitenizin SSL Sertifikası olmadığını gördüğü an filtreye girersiniz ve arama sonuçlarından silinmeniz kuvvetle muhtemel hale gelir. Reklam vermeniz bile zorlaşır çünkü sitenizin güvenlik açısından zayıf olduğu anlamına gelir.
  • Bunlara bağlı olarak Google sıralamanız ya ilerlemez ya da direkt olarak düşer.

SSL SERTİFİKASININ ETKİ SÜRECİ

SSL Sertifikasının etkisini görebilmek yükledikten sonra en az 1-2 ay beklemekle mümkün olur. E-ticaret siteleri için arama sonuçlarındaki etkisi bu süreçle birlikte yükselebilir. Bu yükselme çok düşük bir değer bile olsa yine de SSL ihtiyaç duyulan bir unsurdur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum