Sporun Göz Sağlığına Olumlu Etkisi

Spor yapmak insan sağlığına birçok yönden fayda sağlıyor. Son yapılan araştırmalar spor yapmanın göz sağlığına da olumlu etki gösterdiğini ispatladı.


Yaş ilerlemesiyle birlikte insanların birçok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de görme yeteneğinin zayıflamasıdır. Göz sağlığı ve spor arasındaki ilişkiyi araştıran uzmanlar göz sağlığının sporla korunabileceğini açığa çıkardı.

Spor Göz Nöronlarını Artırıyor

Geniş araştırmalar sonunda fiziksel faaliyetler ve spor alışkanlığı kazanmak kandaki nöro-hormon dozunu yükseltiyor. Bu kimyasal madde ise beyin hücrelerini geliştiriyor ve hafızaya olumlu etki gösteriyor. Ancak nöronlar yalnızca beyinde değil göz retinasında da bulunmaktadır. Bu şekilde spor yapmak görme yeteneğinin de uzun yıllar korunmasına yardımcı oluyor.

ABD’li bilim adamları fareler üzerinden bu konuyu açıklamak için deney yaptı. Birinci kafese yerleştirilen fareler kafeslerinde hayatını hiçbir müdahale olmadan devam ettirdiler. İkinci kafesteki farelere ise günde 1 saat koşu bandında yürüyüş yaptırıldı.  

Spor İle Sağlıklı Gözler

Daha sonra ise her iki gruptaki farelerin yarısı, 4 saatlik çok parlak ışık ile gözleri hasar (gözün kendini yenilemesi yeteneğini ölçmek için). Diğer yarısı ise, karanlık kafeslerde kalmışlardır. Sonra her iki gruptaki fareler normal yaşamlarına bırakılmışlardır. Yaklaşık 15 gün sonra yapılan kontrollerde kafeslerinde normal hayat süren farelerin ve aşırı ışığa maruz kalan farelerin göz nöronlarının 4/3’ü kaybolmuştur. Spor yaptırılan farelerin ise göz nöronlarının sayısının çok daha yüksek olduğu saptandı.

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum