Son iki gündür Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında değer kazanıyor: Kripto piyasalarında ikame etkisi

Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında son iki gündür değer kazanıyor. Bitcoin fiyatlarındaki aşırı artış, ikame etkisi göstererek Ethereum ve XRP’nin talebinde ve fiyatlarında artışa yol açabilir.


Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında son iki gündür değer kazanıyor. Bitcoin fiyatlarındaki aşırı artış, ikame etkisi göstererek Ethereum ve XRP’nin talebinde ve fiyatlarında artışa yol açabilir.

Bitcoin üst üste yaşadığı fiyat artışları sonrasında kripto para piyasalarındaki hakimiyetini de arttırmayı başardı. Geçtiğimiz Mart ayında %50’lere kadar gerileyen piyasadaki Bitcoin hakimiyeti, %58’lere kadar çıktı. Yazının kaleme alındığı saatlerde toplam kripto para piyasasının değeri, 243.33 milyar dolara çıktı. Bu pastanın 140.8 milyar dolarını Bitcoin, almaktadır. Ethereum 24.25 milyar dolar, XRP ise 17.82 milyar dolarlık kısmına sahip. Aşağıdaki grafikte bu dağılımı daha net görebiliyoruz.

Son iki gündür Ethereum ve XRP’deki fiyat artışları, bu iki kripto paranın Bitcoin karşısında değer kazanmasına yol açtı. Oysa Ethereum ve XRP, Bitcoin karşısında son aylarda genel itibari ile değer kaybediyordu.

Aşağıdaki grafikte 1 haftalık Ethereum fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Ethereum, son iki gündür Bitcoin karşısında değer kazanıyor (turuncu grafik). Ether, yazının kaleme alındığı saatlerde 230 dolardan işlem görmektedir. 1haftalık değer artışı ise yaklaşık %35.

XRP de Ethereum gibi son iki gündür Bitcoin karşısında değer kazanıyor  (turuncu grafik). XRP yazının kaleme alındığı saatlerde 0.42 dolardan işlem görüyor. Bir haftalık değer artışı ise yaklaşık %40.

Bitcoin fiyatlarındaki aşırı artışlar, kripto para sahibi olmak isteyen yatırımcıları alternatifleri olan altcoin’lere yönlendirebiliyor. Bitcoin fiyatlarındaki artışlar, bir çeşit ikame etkisi gösteriyor. Bitcoin yatırımcıları, hem kripto portföylerini çeşitlendirmek hem de pahalı olanı ucuz olan ile değiştirerek (ikame etkisi) Ethereum ve XRP talebini arttırıyor olabilir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO

Ripple’dan sonra Stellar’da mı sıra? XRP ve XLM arasındaki korelasyon

Ripple boğa koşusu XRP’yi 0,50 dolara taşıyabilecek mi ?

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum