Sepsis Hastalığı Nedir?

En az bilinen hastalıklardan biri olan sepsis hastalığı hakkında herşey...


Dünyada yaygın görülmesine rağmen az bilinen hastalıklardan biri olan sepsis, ölüme neden olabilmektedir.

Hastalığın oluşumu, vücudun enfeksiyonlara karşı kendi doku ve organlarını yok etmeye çalışması ile gerçekleşmektedir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. 

Sepsis erken teşhis ile tedavi edilmediği taktirde çok sayıda organın zarar görmesine, hatta ölüme neden olabilmektedir. 

Vücutta herhangi bir sorun olduğu zaman, vücudun yeteri kadar savunma gösterememesi ve bilinçsizce antikbiyotik kullanımı sepsise neden olabilmektedir. 

Sepsis hastalığının görülme oranı dünyada giderek yükselmektedir. Özellikle yetersiz beslenme, yoksulluk, aşılara ulaşamama ve tedaviye geç kalınması hastalığın oluşumuna neden olmaktadır.

Sepsit hastalığı kişinin bağışıklık sistemini ve yaşamını etkilemektedir. Sepsise karşı öncelikle bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bunun için de beslenme ve temizliğe özen göstermek gerekmektedir. Sağlıklı, temiz içme suları ve gıdaları tüketmek, tuvalet temizliğine ve kişisel hijyene özen göstermek en önemli şartlardan biridir. 

Ayrıca ameliyatlarda tıbbi temizlik ve doğum şartlarına da uyulması gerekmektedir. Bu yüzden bu tür konulara dikkat edilmesi gerekir.

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum