Ripple yöneticisi şirket stratejilerini açıklıkla anlattı

Katıldığı bir toplantıda Ripple yöneticisi şirket stratejilerini detaylıca anlatma imkanı buldu. Stratejilerini anlatırken rakiplerin isimlerini zikretmemesi ve SWIFT’e hiç atıf yapmaması dikkat çekti.


Katıldığı bir toplantıda Ripple yöneticisi şirket stratejilerini detaylıca anlatma imkanı buldu. Stratejilerini anlatırken rakiplerin isimlerini zikretmemesi ve SWIFT’e hiç atıf yapmaması dikkat çekti.

Ripple, kripto varlıklar ekosistemini büyütmek ve dağıtık defter teknolojisini kitlelere ulaştırmak için multi-milyon dolarlık planını gün yüzüne çıkarıyor. New York’ta Amazon Web Services platformunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir toplantıda Ripple’ın yatırım kolu olan Xpring yöneticisi Vanessa Alexandra Pestritto firmanın stratejileri hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Pestritto, Ripple’ın blockchain endüstrisinin ve sınır ötesi ödemeler sisteminin gelişimine büyük katkı sağladığını belirtti:

“Endüstri açısından, farklı amaçlar için kullanılacak çoklu defter sistemlerinin olacağına inanıyoruz. Tüm defterlere aynı anda hizmet edecek tekil bir yapı olamaz. Bu yüzden, yapmak istediğimiz farklı yatırımlara veya ortak olmak istediğimiz insanları değerlendiriyoruz. Sundukları altyapı katmanına bakıyoruz ve değerlerin uyumluluğunu ve birlikte çalışabilirlik ölçütlerimizi dikkate alarak hareket ediyoruz.

Geçenlerde Agoric’e yatırım yaptım. Agoric diğer katmanlara entegre olabilen güvenli bir akıllı sözleşme platformu olarak hizmet veriyor. Proje nihayetinde diğer zincirlere çapraz ödemelerde bulunmaya izin verecek. Ancak bunun için daha zaman var. Böylece gelecekte çalışacağını düşündüğümüz bir altyapıya şimdiden yatırım yapmış oluyoruz.

Bir sonraki alan merkeziyetsiz finans. Xpring’de çok fazla zaman geçiriyoruz ve yeni düzenlenen merkeziyetsiz BitMEX platformları için kimi fırsatların nerede olabileceğine ya da yeni bir türev opsiyonların işleyişine dair gözlemlerde bulunuyoruz.

Ayrıca farklı alanlara da girmeyi planlıyoruz. DeFi firması gelecek vadeden çözümler sunuyor. Bu ekiple yakından çalışıyoruz ve ilerlemelerine yardımcı oluyoruz. Çünkü gelecekte büyük işler başarabilecek verimli bir firmaya dönüşeceklerine ve birlikte yol alabileceğimize inanıyoruz.

Ve sonra, elbette ödemeler konusu. Ekibimizde kendini XRP’lerin nerelerde kullanılabileceğini araştırmaya adamış arkadaşlarımız var. Tüm müşteri platformları ve aracı kurumlarla doğrudan irtibata geçiyorlar. Hatta mobil uygulamaları da tarayarak onlar için de yararlı olacak iş teklifleri sunuyorlar.”

Pestritto’ya göre blockchain teknolojilerinin global olarak tüm sektörlere dağılması amacına yönelik ne yapması gerekiyorlarsa Ripple olarak yapmaya hazırlar. Ancak hitap ettiğiniz iş koluna göre seçilmesi gereken pazarlama stratejisi de farklılık gösterecektir. Bu noktaya özellikle dikkat ettiklerinin altını çiziyor.

Çözümlerini müşterilere anlatırken, kimi zaman blockchain teknolojisinin bu işin bir bileşeni olduğunu belirtmemenin daha iyi olduğunu belirtiyor. Bunun yerine hedef kitlenin neden bu çözüme ihtiyaçları olduğunu anlatmaya çalışmanın daha mantıklı olduğunu ve doğru sonuç verdiğini belirtiyor. Teknik detaylara girmek kimi zaman ters tepebiliyor.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum