Ripple Amerikan kripto sınıflandırma sistemine itiraz etti

Ripple Haberleri


Ripple Amerikan kripto sınıflandırma sisteminin işe yaramadığını iddia ediyor. Sorunun kaynağında ise devletin iç ve dış güvenlik hassasiyeti var.

21 Ekim’de Ripple’ın Küresel Hükümet İlişkileri Müdürü Michelle Bond, Dijital Ticaret Odası’ndaki bir panelde konuştu. Söyleşinin ana gündem maddesi kripto varlık alanında mevzuat ve düzenlemelerde mevcut ve gelecekteki gelişmelerdi. Konuşma sırasında Bond, Ripple’ın son 7 yıldır düzenlenmiş alanda faaliyet gösterdiğinin altını çizdi.

Aslında tüm AML, BSA, CFT ve diğer yasal gerekliliklere uyduğumuzdan emin olarak dünya çapında 50 hükümetle aktif olarak ilişki içerisindeyiz.”

Ayrıca, Blockchain’in regüle edilmediği konusunda yanlış anlamalar olduğunu belirtti. Ripple’ın sadece regüle edilmekle kalmadığını, ama aynı zamanda FinCEN (Finansal Suçları Engelleme Ağı) ile para hizmetleri işletme lisansına ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanından BitLicense’ı sahip olduğunu vurguladı.

Buna ek olarak, Ripple’ın tüketiciyle yüzyüze görüşmediğini ve ortak oldukları kuruluşların, kendi AML ve FinCEN gereksinimlerine sahip bankalar ve ödeme sağlayıcıları gibi düzenlenmiş finansal kurumlar olduğu hakkında şöyle söyledi:

“Düzenlenmiş çerçeve içinde faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca, para hizmetleri işi olarak regüle edilmiş ve FinCEN’e kayıtlı borsalarla ortaklık yapıyoruz.”

Bond ayrıca, Ripple’ın bir müşteri ile anlaşmadan önce kendi kontrollerini gerçekleştirdiğini, gerekliliklere uyduklarından emin olduğunu ve en iyi uygulamaları sürdürmelerini sağlamak için Ripple ile bir lisans anlaşması imzaladığını öne sürdü.

Yeni yasa girişimleri konusunda ise, şu anda geliştirmeler, kara para aklama ve dijital varlıkların sınıflandırılması üzerinde durulmakta olduğunu söyledi. Ayrıca Ripple’ın desteklediği birkaç askıda olan mevzuat girişiminden de bahsetti.

Askıda olan mevzuatı görmeyi memnuniyetle karşılıyoruz, örneğin, Token Taksonomisi Yasası. AML alanında, devlet kurumlarına yardımcı olmak için tasarlanmış teknolojik geliştirmelere odaklanan pek çok yasama faaliyeti de oldu

Henüz karara bağlanmamış girişimler arasında, FinCEN‘in yapay zeka, blockchain ve dijital kimlik teknolojileri gibi gelişmekte olan teknolojileri kullanmasını gerektiren bir yasa var. Kanun Uygulayıcılarına Yardımcı Olmak İçin İnovasyonu İlerletme yasası hakkında ise şunları söyledi:

“FinCEN’i bu teknolojileri kullanmaya teşvik ediyoruz, böylece bu teknolojileri içselleştirebilsinler, bir çalışma yürütebilsinler ve senato bankacılık komitesine rapor gönderebilsinler ve elbette bu teknolojileri hükümetin yararına kullanabilsinler.”

Bond, FinCEN‘in yabancı düzenleyici otoriteler ve finansal istihbarat birimleriyle yakından koordine edilmesini gerektiren FinCEN iyileştirme yasasını da gündeme getirdi. Bahsedilen bir başka ilginç yasa tasarısı, daha önce kabul edilen ve Senato değerlendirmesini bekleyen İç Güvenlik Bakanlığı ile ilgili idi. Tasarı, İç Güvenlik Bakanlığı’nın bireylerin terörizm ve diğer yasadışı faaliyetleri finanse etmek için blockchain ve dijital para birimleri kullanıp kullanmadıklarını incelemesine odaklanıyor.

“FinCEN bu alanda gerçekten bir lider, ancak bizim gördüğümüz sorun, ABD’deki daha geniş kripto-varlık çerçevesi işe yaramıyor … ve gerçekten dijital varlıkların sınıflandırılmasıyla ilgili. Howey testi 4 faktörden 38 faktöre genişletildi ve sonuçta büyük karışıklığa neden oldu.Daha fazla netlik gerekiyor.”

Ayrıca, Sec komiseri Hester Peirce’in Nisan ayında kendilerine verilen rehberliğe atıfta bulunarak bunu ‘Jackson Pollock boyama yaklaşımı’ olarak adlandırdığını ve bu karışıklığın sektör için nasıl zor olduğunu anlattı.

“SECin yol göstermeye çalıştığını anlıyor ve takdir ediyoruz ancak bu zor oldu. Başkan Heath Tarbert’in altında CFTC’nin harika olduğunu düşünüyorum, bu alandaki düzenlemenin önemini vurguladığını ve yükselttiğini ve eski başkan Carlos’un girişimlerine devam ettiğini görmek çok güzeldi

İlgili: Ripple Haberleri

Kaynak

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum