Rapor: Rusya, Çin ve İran için kripto para bir silaha dönüşüyor

ABD, bazen uluslararası finansal sistemdeki hakimiyetini politik baskı aracı olarak kullanmaktadır. Bundan ötürü bazı ülkeler için kripto para bir silaha dönüşüyor.


ABD, bazen uluslararası finansal sistemdeki hakimiyetini politik baskı aracı olarak kullanmaktadır. Bundan ötürü bazı ülkeler için kripto para bir silaha dönüşüyor.

ABD’nin ambargolarından kaçınmak için Venezuela, İran, Rusya ve Çin’in kripto para teknolojisi üzerine çalışmalar yürüttüğü artık malumun ilamı. Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) bu konuda ayrıntılı bir rapor hazırladı. Raporda şu ifade dikkat çekiyor:

“Yıllardır, ABD’nin rakipleri ABD’nin baskısından kurtulmaya ve bu baskıyı zayıflatmaya çalışıyorlardı, fakat ABD’nin hakim olduğu finansal sistemin dışında uluslararası ticaret yapmanın yolu yoktu. Ancak şimdi alternatif yollar üretiliyor.”

ABD’yi kendilerine ekonomik ve politik rakip gören İran, Venezuela, Rusya ve Çin blockchain ve kripto para teknolojisine dayanan kendilerine özel  finansal ödemeler sistemi kuruyor. Bu ülkeler, kuracakları ödemeler sistemi ile ABD’nin finansal yolla uygulayabileceği ambargolardan sakınmış olacaklar.

FDD’nin raporuna göre bu ülkeler devlet destekli kripto parası projeleri üzerinde çalışmaları hızlandırmış durumda. Ancak bu ülkeler, kendi vatandaşlarının serbest piyasada işlem gören kripto paralara ulaşımını kısıtlıyorlar.

Ne var ki bazı projeler yeterli başarıyı gösteremiyor. Bu konuda Venezuela kendi kripto para projesinde, Petro, başarılı olamadı.

FDD’nin raporunda Rusya’nın bölgesel kripto para çalışması, İran’ın Swift alternatifi ödemeler sistemi üzerinde çalıştığı ve Çin’in blockchain araştırmaları yaptığı vurgulanmaktadır.

Raporda yukarıda ismi geçen ülkeler arasında Çin’in blockchain ve kripto para çalışmaları üzerinde başarılı sonuçlar elde ettiği belirtiliyor.

Rapor yukarıdaki gelişmeler ışığında ABD’ye blockchain ve kripto para çalışmalarında lider konumda bulunmayı tavsiye ediyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Bitcoin altcoin’leri öldürüyor mu? Bu nerden baktığınıza bağlı

Almanya’nın ilk menkul kıymetler token’ı Stellar ağından piyasaya sürüldü

3 yıllık destek hattı kırıldı: Ripple’ı bundan sonra ne bekliyor?

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum