Ransomware ve Bitcoin fiyat ilişkisi

Emisoft tarafından gerçekleştirilen bir analiz ransomware saldırıları ile Bitcoin fiyatları arasında güçlü bir ilişkinin olduğunu iddia ediyor.


Emisoft tarafından gerçekleştirilen bir analiz ransomware saldırıları ile Bitcoin fiyatları arasında güçlü bir ilişkinin olduğunu iddia ediyor. Ancak fidye olarak Bitcoin talebindeki artış fiyatlarda artışa neden oluyor hipotezi, biraz zorlama bir hipotez oluyor.

Flagstaff, Arizona; Wakulla County, Florida; Virginia; New York; Lousiana ve Oklahoma ABD’deki tüm bu şehir ve eyaletler ransomware saldırısına uğradı. Bir veya bir grup hacker, yukarıda sadece bir kısmının ismi belirtilen yerel yönetim birimlerine siber saldırıda bulundu. Hacker’lar ABD’deki yerel yönetim birimlerinin bilgisayar ağlarına sızarak bilgilerini kopyalıyor ve bilgisayar sistemlerini işlemez hale getiriyor. Bu siber saldırıyı gerçekleştirirken kullandıkları yazılım (virüs programları) ransomware olarak adlandırılıyor. Ransomware saldırısı düzenleyen hackerların ortak noktası ise fidye olarak Bitcoin ve kripto para istemeleri. Hackerlar, sistemlerine zarar verdikleri belediyelerden sistemi eski haline getirmek için Bitcoin üzerinden milyonlarca dolar fidye istiyor.

Lütfen Bkz: Altın $1800’dan düştükten sonra Bitcoin yüzde 83 bin kazandırdı

Belediyelerin ransomware karşısında Bitcoin ve kripto para üzerinden fidye vermesinin garantisi yok. Hackerlar sistemi eski haline getireceklerinden nasıl emin olabilirsiniz? Yada tekrardan benzer saldırıları bir daha düzenlemeyeceklerinden nasıl emin olabilirsiniz?

Emisoft tarafından yapılan bir analiz, ise çok ilginç bir noktaya değiniyor. Emisoft’a göre ransomware saldırıları, Bitcoin fiyatlarını arttırıyor. Emisoft’un bu analizi bazılarına anlamsız geliyor. Ancak fidye ödemeleri için Bitcoin alımı, Emisoft’a göre talep ve fiyat artışına neden oluyor.

2017 yılındaki WannaCry saldırısı 300 binden fazla bilgisayarı olumsuz etkilemişti. Saldırı sırasında Bitcoin 1.845 dolardan işlem görüyorken iki hafta sonra 2.446 dolara çıktı. Mayıs 2019 tarihindeki saldırılardan sonra ise Bitcoin, 10 bin doların üzerine tırmandı.

Emisoft adına açıklama yapan Brett Callow şu ifadeleri paylaştı:

“Ransomware saldırıları ile Bitcoin fiyatları arasında güçlü bir ilişki olduğu gözleniyor.”

Hackerların talep ettiği Bitcoin’lerin satın alınması ile Bitcoin fiyatları artışa geçti yorumu çok iddialı ve yanıltıcı bir hipotez olacaktır. Ransomware saldırılarında hackerların istedikleri fidyeler genellikle ödenmiyor. Devletler, hackerlarla pazarlığın kapısını açmak istemiyor. Ancak bu saldırıların ardından “Bitcoin” kavramı da güncel medya organlarında sıklıkla kendine yer buluyor. Bu sayede Bitcoin insanların dikkati çekiyor. Belki de bu reklam etkisi, Bitcoin fiyatlarını arttırıyordur.

Lütfen Bkz: Bitcoin 10 yılda kaç kat yükseldi

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum