Pasif Yaşam Tarzının Beyninize Zararları

Yüzyılımızın en büyük sorunları arasında pasif yaşam tarzı geliyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, hareketsiz yaşamın birçok sağlık sorunlarına neden olduğunu ortaya koydu.


Tıbba göre insanın fiziksel gelişimini bütünüyle tamamlamasının ardından beyin hücrelerindeki gelişimin de duracağı kanısı hakimdi. Yalnız son yıllarda yapılan araştırmalar ‘nöron’ olarak adlandırılan beyin hücrelerinin ilerleyen yaşlarda dahi gelişim gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmalar beyin hücrelerinin gelişip gelişmemesinin insanların sürdüğü yaşam tarzıyla yakından ilgisinin bulunduğunu gözler önüne serdi. Sonuçlar uykuya fazla eğilim gösteren, hareketsiz ve spordan uzak kalan pasif hayat tarzını benimseyenlerin beyin hücrelerinin gelişmesine engel olduğunu ispatladı.

Fareler Üzerinde Araştırma

Araştırmacılar sporu hayatının bir parçası haline getirenlerin beyin hücrelerinde mükemmel değişimler olduğunu söylüyor. Aynı zamanda taze nöronların meydana gelmesi sağlanıyor. Bilim adamları fareleri iki farklı gruba ayırarak ilk grubu tekerli mekanizmadan oluşan aletlerin olduğu kafese, ikinci grubuysa istedikleri an hareket edebilecekleri geniş bir kafese koydular. Tekerli sistemin olduğu kafesteki ilk gruptaki fareler hemen hemen 5 kilometre koşuyorlar. Diğer fareler ise çok fazla hareket etmiyor. İki ay sonunda iki gruptaki farelerin de beyin hücrelerinde ciddi farklılıklar oluştuğu gözlendi. Sonuç tekerlekli sistemli kafeste bulunan farelerin beyin hücrelerinin hareketsiz yaşayan farelere göre daha da geliştiğini ortaya koydu.

Yüzyılın Sorunu

Bilim adamları pasif hayat tarzının deneydeki farelerde olduğu gibi insan biyokimyasını da yıktığına dikkat çekiyor. Saatlerce bilgisayar başında kalmak, uzun süre oturarak TV izlemek gibi hareketsiz yapılan eylemler beyinle birlikte kalp ve damar rahatsızlıklarının da ortaya çıkmasına neden oluyor. Araştırmacılar yaşanılan yüzyılın sağlık sorunlarının pasif hayat tarzından kaynaklandığını ifade ederek insanları spora yönelmesini öneriyor.  

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum