Önemli Bitcoin borsalarının işlem hacminde yüzde 30 daralma

Crypto Compare’in Eylül 2019 raporu açıklandı. Raporda AA notu ile derecelendirilmiş Bitcoin borsalarının işlem hacminde yüzde 31,6’lık daralma dikkat çekiyor.


Crypto Compare’in Eylül 2019 raporu açıklandı. Raporda AA notu ile derecelendirilmiş Bitcoin borsalarının işlem hacminde yüzde 31,6’lık daralma dikkat çekiyor. Diğer veriler için haberimizin içeriğine bakınız.

Crypto Compare’in Eylül ayı raporu yayınlandı ve raporda kripto para piyasaları ile ilgili önemli veriler dikkat çekiyor. Rapora göre AA notu ile derecelendirilmiş kripto para borsalarının işlem hacminde yüzde 31,6’lık bir düşüş yaşandı. AA notu ile derecelendirilmiş bu borsalar ise Coinbase, Poloniex, Bitstamp, bitFlyer, Liquid ve itBit. AA’lık borsalarının işlem hacmindeki düşüşe rağmen E notu ile derecelendirilmiş borsaların işlem hacminde ise yaklaşık yüzde 31,5’lik bir artış var. Eylül ayından sadece E notu alan borsaların işlem hacminde artış yaşandı. Aşağıdaki grafikte bu değişimi görüyoruz.

Spot kripto para işlemlerinde D ve E notu almış borsaların yüzde 71’lik hakimiyeti göze çarpıyor. Bu borsalarda 347,2 milyar dolarlık işlem gerçekleşti.

Lütfen Bkz: BinanceUS yatırımcılarını sigortalıyor

Kripto para borsalarında AA ile B notu alanlar üst katman (Top-Tier), C-F arası not alan borsalar ise alt katman (Low-Tier) olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmaya göre üst katman borsalardaki daralma yüzde 15, alt katman borsalarındaki daralma ise yüzde 29,7. Aşağıdaki grafikte üst katman ve alt katman borsalarında işlem hacimlerindeki değişimi görüyoruz.

Bu arada alt katman borsaları içerisinde E notu alan borsa olmasına rağmen bu sınıftaki daralma yüzde 29,7 olması, alt katman borsalarında erimenin ve kaçışın çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Borsalarda Bitcoin özelinde işlem hacmine baktığımızda top 3’teki borsalar; Coinsbit, Lbank ve P2PB2B. Bu sıralamada top 7’deki borsalarının hepsi alt katman borsa sınıflandırmasında. Bu borsaların C ile F notu arasında not ile derecelendirildiğini hatırlatmakta yarar var.

Lütfen Bkz: Bittrex kripto para borsası 31 ülkede işlemlerine son veriyor

Bitcoin işlem hacmine göre üst katman borsalarının sıralamasına baktığımızda ise Bitstamp 8’inci, itBit 9’uncu, Kraken 11’inci, Gemini 12’inci ve Bitfinex 13’üncü sırada kendisine yer bulduğunu görüyoruz. Beklentilerin aksine iyi borsalardaki işlem hacmi daha düşük.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum