OKEx’den sonra Upbit de mahremiyet tokenlerini delist etti

Kripto para dünyasında mahremiyet tokenlerini delist eden borsalara bir yenisi daha eklendi.


Kripto para dünyasında mahremiyet tokenlerini delist eden borsalara bir yenisi daha eklendi. Uluslararası organ olan Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yapılan son yasal değişikliklerle birlikte bir başka kripto para birimi borsası mahremiyet tokenlerini delist etme kararı aldı.

Kripto para borsası Upbit’ten yapılan duyuruya göre Monero (XMR), Dash (DASH), zCash (ZEC), Haven (XHV), Bittube (TUBE) ve PIVX (PIVX) için işlem desteği 30 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

Upbit, Eylül ayı başında 6 mahremiyet tokenlerini delist etme kararı verip vermeyeceğine yönelik olarak bir sorgulama yapacağını açıklamıştı. Borsa mahremiyet tokenlerinin geçen Haziran ayında yayınlanan FATF rehberliğinde belirtilen şartları yerine getirip getirmediğini belirlemeye çalışıyordu.

İlgili haber: Yeni düzenlemeler mahremiyet coinlerinin sonunu getirebilir

Genel olarak konuşursak, mahremiyet tokenleri, bir kişinin adresini veya kimliğini ifşa etmeden halka açık defterlerde işlem yapıyor. İngiltere’de Coinbase’in bu yaz zCash’i delist etmesi örneğinde olduğu gibi bir başka kripto para borsası OKEX bu ayın başlarında mahremiyet tokenlerini delist etme kararı almıştı.

İlgili haber: OKEx borsasından şok hamle! Tüm gizlilik coinleri delist edildi

Borsa kendi bloğunda yazdığı bir yazıda Upbit, kara para aklamanın ve borsaya mahremiyet tokenleri aracılığıyla girecek olan yasadışı paraların delist etme kararı alınmasında önemli bir etken olduğunu ifade ediyor:

“İşlem desteğinin sona ermesine tabi projeler arasında anonimlik özelliklerini seçimli olarak kullanabilecek kripto varlıkları da bulunuyor. Bu kripto varlığı için Upbit yalnızca şeffaf para çekme / yatırma desteğini destekledi.

Bununla birlikte, kripto varlığı için alım satım desteğini sona erdirme kararı da kara para aklama olasılığını ve dış ağlardan sızma olasılığını engellemek için verilmiş durumda. Upbit, anonimlik işlevini temsil eden kripto varlığına yatırım uyarısı yapmayı kripto varlıklarının belirlenmesinde önemli bir fonksiyon olarak görmeye devam edecek”

Son delist etme kararları mahremiyet coinlerinin fiyatlarını da önemli ölçüde etkiledi. Messari’ye göre, zcash’in fiyatı, 1 Temmuz’dan bu yana yüzde 20 düştü. Monero ise aynı zaman diliminde yüzde 50’den fazla bir gerileme yaşadı.

Yine de, borsalar tarafından verilen mahremiyet tokenlerini delist etme kararları ve fiyat düşüşleri, mahremiyet tokeni teknolojisinin gelişimini yavaşlatmak zorunda değil. Geçtiğimiz ay, zcash’in Electric Coin Company’si, tüm blok zincirini tek bir kanıtla doğrulayabilen yeni bir zk-SNARK olan Halo’yu piyasaya sürmüştü.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum