Libra sepetinin içeriği belli olmaya başladı

Libra sepetinin içeriği yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Almanya’nın saygın dergilerinden Der


Libra sepetinin içeriği yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Almanya’nın saygın dergilerinden Der Spiegel konu ile ilgili bir makaleye imza attı.

Facebook’un çıkaracağı Libra hem yetkililer hem de toplum kanadında çokça tartışıldı. Çin, Libra’yı son derece önemsediğini belirtirken kendi “Libra”sını çıkarma yolunu seçti. Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Batılı devletler ise paranoyakça diyebileceğimiz tepkiler verdi.

Libra çokları tarafından yanlış anlaşılan bir proje. Libra aslında diğer kripto para projeleri gibi sıfırdan yeni bir varlık icat etmiyor. Hali hazırda işlem gören fiat para birimlerinden bir sepet meydana getiriyor. Bu varlığı ise bankacılık ağına ihtiyaç duymaksızın transfer edecek bir altyapı kuruyor.

Stabil coin türüne çok yakın bir yerde konumlanacak olan Facebook Libra’nın hangi paralardan oluşacağı tam olarak netlik kazanmadı. Ancak Alman Der Spiegel yayımladığı makalede Libra sepetinin içeriği hakkında önemli bilgiler sundu.

Der Spiegel’e göre Libra sepeti %50 oranında Amerikan dolarından oluşuyor. Dolardan sonra en büyük paya sahip olan ise Euro. Euro’nun payı %18. Bunu %14 ile Japon Yeni ve %11 ile İngiliz Sterlini takip ediyor. Sepette %7 oranında da Singapur doları var.

Geçtiğimiz hafta Libra, Fransa ve Almanya’dan gelen sert itirazlara şahit oldu. Libra karşıtı söylemler iyice yükselince Facebook yetkilileri, çeşitli Merkez Banka yöneticileri ile bir toplantı yaptı. Merkez Bankaları ile birebir yaptıkları görüşmeler ile haklarındaki soru işaretlerini bertaraf etmek isteyen firmanın ne derece başarılı olabildiği tartışmalı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum