Libra öldü mü? Visa, Mastercard ve eBay desteğini çekti

PayPal’in Libra projesinden çekileceğini duyurmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden Libra


PayPal’in Libra projesinden çekileceğini duyurmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden Libra öldü mü sorularının sorulmasına neden olacak gelişmeler yaşanıyor.

Bugün yapılan açıklamada Mark Zuckerberg’in kripto para projesi Libra’dan, önce eBay, sonrasında Stripe ve en sonunda da Mastercard ayrılacaklarını açıkladılar.

Ebay ve Stripe, devam eden politik baskıları takiben bir karar almış durumdalar. Bu şirketler  projenin destekçilerinin bir araya geleceği ilk kurul toplantısından birkaç gün önce bir karar aldılar. Devam eden siyasi baskıların ardından Facebook’un planlanan kripto para birimini terkeden ikinci ve üçüncü büyük şirketler oldular. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Libra’nın vizyonuna gerçekten saygı duyuyoruz; ancak eBay, kurucu üye olarak ilerlememe kararını verdi. Şu anda, müşterilerimiz için yönetilen ödeme tecrübesini ortaya çıkarmaya odaklandık”

İlgili haber: Paypal Librayı terk etti ama 1500 yeni üye beklemede

Ayrıca, Ebay’ın hissiyatını yansıtan ödeme grubu Stripe yaptığı açıklamada, “Stripe, çevrimiçi ticareti dünyadaki insanlar için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan projeleri desteklemekte. Libra bu potansiyele sahip. Libra’nın ilerlemesini yakından takip edeceğiz ve Libra Birliği ile daha sonraki bir aşamada çalışmaya açık kalacağız.” ifadelerini kullanıyor.

Zuckerberg’in tabutuna son çiviyi çakmak gibi bir şey bu aslında. Zira dünyanın merkez bankacısı olma girişiminde bulunurken, tam da bu sırada dünyanın en büyük kredi kartı işlemcisi Visa ve MasterCard, Libra koalisyonundan çekildiklerini açıkladılar.

İlgili haber: Senatörlerden Visa ve Mastercard’a Libra’dan ayrılmaları için baskı

Diğer eski Libra üyelerinin özür dileme ifadelerini yineleyen Visa, libra’nın blockchain çalışmaları ile ilgilenmeye devam ederken, Libra birliğini düzenleme dahilindeki faktörler açısından değerlendirdiği için şu anda Libra birliğine katılmayacağını açıkladı.

Libra’nın tam da kalkacağı sırada gelen bu hamleler aslında Libra için bir ölüm darbesi. Düzenleyiciler zaten Libra’nın başlatılmasını istemiyordu. Hatta kimileri tamamen projenin durdurulmasını isteyerek, kara para aklama tereddütlerini ve daha geniş finansal istikrar konusunda endişelerini dile getiriyorlardı.

İlgili haber: Avrupa’da Librayı durdur imza kampanyası

Para birimlerinin Libra ve küresel perakendecilere bir ödeme şekli olarak kabul etmelerine yardımcı olabilecek güçlü bir finansal ortaklar ağı olmadan, ulaşımı zaten mümkün olmazdı.

Bu haftanın başlarında, CEO Mark Zuckerberg’in konuyla ilgili kongre önünde bu ayın sonunda ifade vereceğini de öğrendik. Ancak Libra öldükten sonra belki de ifade vermek zorunda bile kalmayacak.

Büyük ölçüde finans ve teknoloji şirketlerinden oluşan bir grup olan Libra ittifakı, projeye en az 10 milyon dolar koymaya karar vermişti. Üyeler, projenin kuruluna aday göstermesi için Pazartesi günü Cenevre’de buluşuyor.

Bir Libra sözcüsü “Açılışta Libra Derneği konsey toplantısını sadece üç gün içinde yapacak ve Libra Derneğinin ilk üyelerini açıklayacağız.” ifadelerini kullanıyor.

Bu noktada belki bu toplantıda iptal edebilir. Bu gelişme olursa o zaman herkes Libra öldü diyecek.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum