Kripto para girişimcisi tehdit iddiasıyla 20 yıl ile yargılanıyor

Kripto para girişimcisi, ismi belirtilmeyen Seattle merkezli bir dijital varlık şirketinden tehditçe para almaya çalışmak suçlaması ile yargılanıyor. Steven Nerayoff, şirketten 8 milyon dolar talep etmiş. İstediğinin yapılmaması durumunda ise “şirketi yıkmakla” tehdit etmiş.


Kripto para girişimcisi, ismi belirtilmeyen Seattle merkezli bir dijital varlık şirketinden tehditçe para almaya çalışmak suçlaması ile yargılanıyor. Steven Nerayoff, şirketten 8 milyon dolar talep etmiş. İstediğinin yapılmaması durumunda ise “şirketi yıkmakla” tehdit etmiş.

Haberlere göre Nerayoff, söz konusu şirkete ortaklıklar kurma ve yatırımcı çekmeye yardım etmek için alınmış. Yaptığı iş dolayısıyla iyi bir ücret almışken, üstüne bir de yüklü miktarda para talep etmiş. Ayrıca şirketi de tehdit etmiş.

Seattle Times’ın haberine göre, ilk kripto para girişimcisi ve savunucularından Steven Nerayoff, 2017 yılında Seattle merkezli yeni bir şirkete yardım etmeyi kabul etmiş. İddianamede şirketin ismi verilmeyerek “Şirket 1” şeklinde yer alıyor. Nerayoff’a şirketin whitepaper’ını yazma ve kamu imajını oluşturma görevi verilmişti. Şirket ise kendisine çıkarılan toplam tokenlerin yüzde 22.5’i oranında ve toplanan toplam fonun da aynı miktarı kadar ödeme yaptığını kaydediyor.

Şirketin çekirdek fondan 16 milyon dolar topladığını göz önüne alırsak, Nerayoff çalışmaları için 3.7 milyon dolar alması gerekiyordu. Ancak haberlere göre Nerayoff fonun yarısından fazlası olan 8.75 milyon dolar talep etmiş. Aksi taktirde, “crowdsale” sabotajı yapmak, negatif baskı oluşturmak ve nüfuzlu kişilerle ilişkilerini kullanarak şirketi yok etmek tehdidinde bulunmuş. Şirketin şimdiye kadar Nerayoff’a 3.78 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) ödediği bildiriliyor.

Mahkemeye sunulan şikayette, Nerayoff’un daha sonra yeni bir talepte bulunduğu da belirtiliyor. 2018’deki çöküş sırasında kripto girişimcisi şirketten kendi kripto parası cinsinden 350 milyon token daha ödeme talep etmiş. Sonra ise Mart 2018’de 4.45 milyon dolarlık borç istemiş ki bu ödenmiş. Nerayoff’un ise aldığı borcu ödemediği kaydediliyor.

Bir de işin içine şirket yetkilileri ve ailelerini tehdit eden kişiler girmiş. Askeri geçmişi olan Michael Hlady isimli bir kişinin, Nerayoff’a yardım ederek, şirket yetkililerini tehdit etmiş.

Hem Nerayoff hem de Hlady, tehditle para isteme suçlamaları ile bu hafta tutuklandılar. Eğer suçlu bulunurlarsa, 20 yıla kadar hapis cezası alabilirler. Ancak şimdilik kefaletle serbest bırakıldılar. Kefalet olarak ise Nerayoff 750,000 dolar, Hlady ise 50,000 dolar ödedi.

Nerayoff’un avukatı ise suçlamaları reddediyor. Ona göre şirketin Nerayoff’a borcu var ve bunu ödememek için mahkemeye bu suçlama ile başvurmuş.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum