Koreli firmalar mobile blockchain kimlik tanına sistemi kuruyor

Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji, blockchain teknolojisi ekonominin her alanına nüfuz etmeye başladı. Koreli firmalar mobil blockchain kimlik tanıma sistemi kuruyor.


Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji, blockchain teknolojisi ekonominin her alanına nüfuz etmeye başladı. Koreli firmalar mobil blockchain kimlik tanıma sistemi kuruyor.

Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji olan blockchain’in reel ekonomideki kullanım alanı her geçen gün genişliyor.

Geçtiğimiz günlerde HSBC bankası uluslararası ticarette blockchain teknolojisini kullanarak akreditif işlemleri gerçekleştirmişti. Bu sayede maliyetlerde yüzde 40 tasarruf sağladıklarını duyurdular (Lütfen Bkz: HSBC blockchain ağı üzerinden dünyanın ilk akreditif mektubu gönderildi).

Blockchain teknolojisinin kullanım alanı ile ilgili diğer bir haberi ise dün siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Wikipedia’nın kurucusu blockchain teknolojisine dayalı yeni bir Wikipedia hazırlığı içerisinde (Lütfen Bkz: Wikipedia’nın kurucusu blockchain’e dayalı yeni bir Wiki yaratıyor).

Şimdi ise Güney Koreli şirketlerin blockchain teknolojisi kullanarak kimlik tanıma sistemi geliştirdikleri öğreniyoruz. Güney Kore’de bir konsorsiyum tarafından geliştirilen sistem sayesinde internet kullanıcıları, online işlemlerde herhangi bir aracıya ihtiyaç kalmadan kimliklerini doğrulayabilecekler.

Planlanan blockchain platformuna kişilerin hesap numaraları ve kimlik bilgileri gibi şahsi bilgiler, güvenli biçimde saklanabilecek.

Güney Koreli bu konsorsiyumun içerisinde Samsung başta olmak üzere birçok banka ve telekomünikasyon şirketi bulunmaktadır. Zamanla bu konsorsiyumun içerisine eğitim ve sağlıktan önemli kurumlarında girmesi bekleniyor.

Bu oluşum sayesinde evrak ve kimlik sahteciliği ve dolandırıcılığının önüne büyük ölçüde geçilmesi bekleniyor. Evrak tanıma sistemi ile ticari işlemlerde bekleme süresinin minimize edileceği düşünülüyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ripple destekli Santander uygulamasının kapsamı genişletildi

Tron, Ethereum ve EOS’u Dapps’te geride bıraktı

  Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum