Katarakt ve Tedavisi Hakkında

Katarakt Nedir? Kimlerde görülür? Tedavisi Nedir? Hepsi haberimizde..


Kısaca söylemek gerekirse göz saydamlığının kaybolmasına katarakt denir. Katarakt varsa bir müddet gözlük kullanarak ya da kullanmayarak devam edilse de hayatı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden katarakt tedavisi zorunlu hale gelir. Bunun da tek çözümü ameliyattır.

Kataraktın bir yaşı yoktur, her yaşta görülebilir. İlk başta hastalar uzak ya da yakını görememe durumundan şikayetlenirler. İlerledikçe her ikisinde de azalmalar görülür ve bu durum hastanın yaşamını olumsuz etkiler. Az görme dışında kataraktın belirtiler; ışığa hassasiyet, renkleri soluk görme ve sararma, çift görme, gece görmede bozukluklar ve okuma zorluğudur.

Herhangi bir ilaç ya da gözlükle katarakt sorununuzdan malesef kurtulamazsınız. Bunun tek yolu ameliyattır. Günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem femto saniye destekli katarakt ameliyatı yöntemidir. Damla ile anestesi yöntemiyle hasta ağrsız ve başarılı bir ameliyatın ardından günlük hayatına hemen döner. Femto saniye destekli yöntemin elle yapılması gereken ameliyat çoğunlukla bilgisayarla yapıldığından daha güvenli ve hassas sonuçlar elde edilmektedir.

katarakt-tedavisi

İyileşme yöntemi diğer tedavi yöntemlerine göre daha kısadır.

Enfeksiyon olasılığı düşüktür.

Ameliyattan sonra kullanılan lensler sayesinde iyi görme sağlanır.

Hekimin hata yapma olasılığı çok azdır.

Çok güvenlidir.

Göz içi kayma riski azdır.

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum