Kas Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Her yaşta görülebilen kas hastalığının belirtileri ve tedavisi...


Merdiven çıkma, yürüme, oturduktan sonra kalkınca güçlük yaşama gibi sorunlara neden olan kas hastalığı günlük yaşamı kısıtlamaktadır. Her yaştan insanda olabilen bu rahatsızlık için doğru ve erken teşhisin önemi büyüktür.

Bu rahatsızlık zamanla kaslarda zaafa yol açar ve kasları güçsüzleştirmektedir. Kas hücrelerinin yapı ve işleyişinin bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bebeklikten, ergenliğe ve yaşlılığa kadar her yaş grubunda görülebilmektedir.

Kas hastalığının belirtileri en başta kas güçsüzlüğüdür. Bu güçsüzlük sıklıkla kalça çevresindeki kaslarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle merdiven çıkarken ve oturduktan sonra kalkmada güçlük yaşamayla kendini göstermektedir.

Ayrıca omur ve çevresindeki kaslarda tutulma yaşanabileceği için kollarını kaldırma ya da uzatmada güçlük çekilmesi de bir diğer belirtileri arasındadır. Nadir görülen belirtileri, göz kapaklarının düşmesi, göz hareketlerinin kısıtlanmasıdır. Bunun yanı sıra yutma veya solunum kaslarında da nadir de olsa zorluklara yol açabilmektedir.

Eğer bağışıklık sistemi nedeniyle ortaya çıkan kas rahatsızlığı varsa bunun için genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Ayrıca kasların kuvvetlendirilmesi için fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum