Hamilelikte Yaşanan Diş Eti Problemleri

Kadınlarda yaşanan diş eti problemleri her dönem farklılık göstermektedir. Hamilelikte yaşanan diş eti problemlerini birlikte inceleyelim.


Hamilelikte Diş Eti Sorunları Neden Kaynaklanır?

Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonları artış göstermektedir. Bu hormonların artmasıyla da damar yapısında değişiklikler meydana gelir. Buna bağlı olarak da diş eti hastalıkları oluşmaya başlar.

Hamilelik başladığında görülen diş etinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyete ‘Hamilelik Gingivitisi’ denir. Diş etlerinde irritasyon bulunan hamilelerin diş etlerinde ‘ Hamilelik Tümörü ‘ gelişme riski de vardır.

2. aydan sonra diş eti problemleri başlar. 8. ayda en üst noktaya ulaşır. Ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde daha çok görülür.

hamilelikte-dis-tedavisi

Hamilelikte artan hormon artışı, ağız mukozasını dış etkenlere karşı daha da hassaslaştırdığından dolayı, hamilelikte iki kat daha fazla ağız bakımına dikkat edilmelidir. Kanama oluşsa dahi hamileler diş fırçalamaktan vazgeçmemelidirler. Dişeti problemleri, diş kanamaları ancak diş bakımı ile önlenebilir. Normalde her yemekten sonra olmuyorsa her gün en az 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Diş ipi ile diş araları temizlenmelidir.

Hamile olmanız diş tedavisi yaptıramayacağınız anlamına gelmez. Aksine yararı bile olabilir çünkü diş ile ilgili problemlerinizi gidermeniz, ağız enfeksiyonlarının bebeğe geçmesini önlemiş olmanız anlamına gelir. Hamilelikte diş tedavisinin bir zamanı var mı derseniz evet bunun için uygun bir zaman var. 4. ve 6. aylar arası hamilelikte diş tedavilerinin yapılması en uygun aylardır.

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum