Geliştiriciler: “Bitcoin bir deneydir ve hala başarısız olabilir”

Bitcoin bir deneydir ve hala başarısız olabilir. Bu yönde açıklama, iki BTC geliştiricisinden geldi. Greg Maxwell ve Cory Fields, Bitcoin için en büyük tehditlerin ne olduğunu açıklıyor.


Bitcoin bir deneydir ve hala başarısız olabilir. Bu yönde açıklama, iki BTC geliştiricisinden geldi. Greg Maxwell ve Cory Fields, Bitcoin için en büyük tehditlerin ne olduğunu açıklıyor.

Blockstream eski CTO’su Greg Maxwell ve MIT’den Cory Fields, Bitcoin’in başarısız olmasına götürebilecek muhtemel tehditler hakkında konuştular. Her ikisi de yüzde 51 saldırılarına az ihtimal veriyor. Ancak “sosyal saldırı” ya da potansiyel yeni bir “bug” konusunda endişeliler. Bu görüşleri bir Forbes makalesinde yayımlandı.

Son 10 yılda Bitcoin giderek daha fazla ilgi gördü, çünkü insanlar kripto paraların finansal dünyanın geleceği olduğuna inanıyor. Bitcoin birçok teknik saldırı, iç çekişme ve dıştan gelen eleştiriler karşısında hayatta kaldı. Bütün bunlar sonucunda da “yenilmez” unvanı aldı diyebiliriz.

Buna rağmen bazı spekülatörler, Bitcoin’i yok edecek yollar ya da en azından güvenliğini delecek metotlar bulma konusunda çalışıyor. Bunlardan biri yüzde 51 saldırısı ile ilgili. Böyle bir senaryo, tek bir madencinin madencilik gücünün yüzde 51’den fazlasını ele geçirmesi ile yaşanır. Bu da kripto paraların merkezsiz yapısına büyük bir tehdit oluşturur.

İlgili – Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?

Bitcoin için daha başka bir tehdit hükümetlerin koordineli bir şekilde yasak getirmesi ile olabilir. O zaman BTC’nin varlığı anlamsız olacak. Bu görüşün en büyük savunucusu ekonomist Nouriel Roubini.

Bununla birlikte, bu iki tehdit pek mümkün değil ve Bitcoin’e olan önyargı sonucu dile getiriliyor.

Gregory Maxwell ve Cory Fields, Bitcoin’e katkıda bulunan iki iyi bilinen isim. Bu iki uzman ise Bitcoin’i anında öldürecek daha kesin bir düşünce ortaya koydular.

Gregory, Reddit üzerinden görüşlerini paylaşarak, yüzde 51 saldırısı ihtimalinin çok düşüş olduğunu söyledi. Bu tahdidi dile getirenler sadece bunu takıntı yapmış. Ona göre en önemli konu “Sosyal Saldırı” dediği durumla ilgili. Böyle bir tehdit, BTC’nin merkezsiz yapısını tehlikeye atar ve yerine daha merkezi bir model getirebilir.

Bu tehlike çok daha gerçekçi. Bu durum geçmişte Bitcoin Cash ve Bitcoin SV örneklerinde olduğu gibi zaten yaşanmış görünüyor. Maxwell’e göre sorun, halkın Bitcoin’in merkezsiz yapısından kaynaklanan değerini nasıl anladığı ile ilgili.

Ona göre en başta insanlar Bitcoin’i değerli kılan “merkezsiz yapısını, merkezli alternatifleri karşısında anlamayacak, umursamayacak ve korumayacak.”

Cory Fields, Gregory Maxwell’e yüzde 51 saldırıları ile ilgili katılıyor. Buna rağmen MIT’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, kazara gelen bir “bug”ın beklenmedik etkiler yapabileceğine dikkat çekiyor.

Bu tür tehditler, kripto para projelerinden göreceli olarak daha yaygın. Bunları ortadan kaldırmak çok zor ve geliştiricilerin çok mesai harcaması gerekiyor. Cory Fields de Bitcoin geliştiricilerinin bir araya gelerek, önümüzdeki 10 yıl boyunca böyle bir olayın yaşanmasını için çalışma grubu oluşturması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum