Fidelity: Bitcoin bireysel yatırımcılar için oldukça riskli

Bitcoin çoğu defa bireysel yatırımcılar için riskli bir alan olarak görülür. Bitcoin pazarının yüzde


Bitcoin çoğu defa bireysel yatırımcılar için riskli bir alan olarak görülür. Bitcoin pazarının yüzde 90’ı bireysel yatırımcıdan oluşuyor. Böyle olunca da bu durum Fidelity’nin kendi dijital para birimi teklifleri konusunda endişe duymasına neden oluyor.

Şirket yöneticisi CNBC’de yayınlanan Squawk Box isimli programa verdiği mülakatta Bitcoin’in bireysel yatırımcılar için çok daha riskli bir varlık olduğunu ifade ediyor. Bitcoin’in aslında kurumsal yatırımcılar için olduğunu vurguluyor. Fidelity’nin icra kurulu başkanı Abigail Johnson’ın büyük bir kripto para birimi hayranı olmasına rağmen, şirketin hala Bitcoin saklama ve alım satım hizmetlerini yatırımcılara nasıl sunmak istediği konusunda temkinli davrandığını itiraf ediyor.

İlgili haber: “Bitcoin çok riskli bir yatırım aracı, aşırı riskli”

Murphy, Fidelity’nin kripto para birimlerini kucakladığını doğruladı çünkü daha fazla anlamak istiyorlar, diyor. Bunu yaparken dijital para birimi alanı hakkında yenilikçi ve düşünceli olmak istiyorlar.

Bununla birlikte, firma bireysel düzeyde ticaret hizmetleri sunmak istemiyor. Murphy, “Gerçekten kurumsal yatırımcı olmadığından dolayı yatırımcıların kripto para birimleriyle hata yapmadıklarından emin olmak konusunda çok dikkatli olmak istediklerini” ifade ediyor.

We are very careful about where we offer crypto, says Fidelity Personal Investing President Kathleen Murphy. “We want to be very careful that investors don’t –who really aren’t institutional investors don’t make a mistake with cryptocurrency.” #bitcoin pic.twitter.com/VSXGmUPcB3

— Squawk Box (@SquawkCNBC) October 11, 2019

Murphy’nin açıklamaları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitwise Asset Management ve NYSE Arca tarafından sunulan Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinden iki gün sonra geldi. Tanımlayıcı ilk emirlerinden birinde SEC, neden bitcoin tabanlı bir türev onaylamak istemediğine dair kapsamlı bir görüş sundu. Menkul kıymetler düzenleyicisi, bitcoin piyasası hacminin çoğunluğunun, herhangi bir düzenleyici gözetim olmaksızın ABD dışında olduğu konusunda şikayetçi. Bu durum fiyat manipülasyonuna duyarlı hale geldi. Ayrıca, bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanımıyla ilgili endişelere de yol açtı.

İlgili haber: SEC’ten Bitcoin ETF başvurusuna ret!

Fidelity’nin bitcoin ürünleri, yine de ETF’ler değil. Boston firması Mayıs ayında yaptığı açıklamada, yalnızca kurumsal yatırımcılara basit kripto para birimi ticareti hizmetleri sunacağını duyurdu. Bu bağlamda, Fidelity, platformunda kripto para birimlerini saklamak için düzenlenmiş bir dijital kasa olan soğuk cüzdanları saklama servisi başlattı.

Fidelity sözcüsü Arlene Roberts Mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Şu anda platformumuzda desteklediğimiz belirli bir dizi müşterimiz bulunuyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına, yetki alanlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak önümüzdeki haftalarda ve aylarda hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz. Şu anda hizmet sunumumuz Bitcoin’e odaklanıyor” ifadelerini kullanıyor.

İlgili haber: Trilyonluk Fidelity’nin lisans başvurusunun Bitcoin piyasaları için önemi

Özellikle bitcoin’e olan kurumsal ilgi Mayıs ayından bu yana azaldı. CME’nin bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine olan ilgisi, kripto para birimi piyasasının büyük yatırımcıların varlığını ölçmek için bir gösterge olarak gördüğü Haziran ayından bu yana ciddi bir şekilde azaldı. Bunun üzerine, bitcoin bir dizi makroekonomik katalizöre karşı güvenli bir varlık olarak düşük performans gösterdi. Ayrıca yatırımcıların kriz zamanlarında kripto para birimine bakmadıkları da görüldü.

Son zamanlarda, Bakkt tarafından ilk fiziksel olarak yerleşik bitcoin vadeli işlemlerinin lansmanı da soğuk bir tepkiyle başladı. ICE destekli platform, ilk gününde yalnızca aylık 149 sözleşmeyi işledi ve kurumsal yatırımcıların devam etmekte olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinin, Brexit ve diğer küresel faktörlerin sonuçlarına odaklandıklarını ortaya koydu.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum