En iyi ChainLink cüzdanları

ChainLink cüzdanları olarak derleyeceğimiz listeden istediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz. Önce


ChainLink cüzdanları olarak derleyeceğimiz listeden istediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz. Önce Chainlink nedir ona bakalım.

ChainLink cüzdanlarına geçmeden evvel ChainLink nedir kısaca ona değinelim. Chainlink merkeziyetsiz blockchain oracle servisi sunar. Bu hizmet blockchain ağında akıllı kontratları tarar ve birbirleri ile etkileşime geçmesini sağlar. Yani Chainlink oracle’ı bir nevi ara eleman olarak vazife görür.

Chainlink sayesinde blockchain ağları off-chain dediğimiz zincir dışı bilgi paketlerine ulaşma imkanına sahip olur. Zincir dışı bilgi paketi dediğimizde internet ve finans dünyasında son derece kritik roller oynayan web API’leri ve banka hesaplarını bile düşünebilirsiniz.

Oracle servisi hayati bir vazife icra ediyor çünkü blockchaine harici bilgi paketleri taşınmasını sağlıyor. Chainlink katılımcıları, akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu harici bilgi paketlerini sisteme entegre ettikleri ölçüde ödüllendirilirler.

Chainlik ağı birbirinden bağımsız çalışan iki ayrı bileşenden oluşur: On-chain ve off-chain. On-chain dediğimiz kısım, akıllı sözleşmelerin “hizmet düzeyi anlaşması” (SLA) gereği oracle’ları istenilen parametrelere göre ayrıştırır. Chainlik SLA sorgularına oracle’ların verdiği karşılıkları bir araya getirir. Bu bilgi paketlerini önem sırasına ve bilgi düzeyine göre sınıflandırır. Ham veriyi işleyip anlamlı veri bütünlerine dönüştüren Chainlink nihai çıktıyı üretir.

Diğer yandan off-chain dednilen kısım ise Ethereum ağına bağlı olarak oracle düğümlerinden oluşur. Ethereum ağı, gelen off-chain bilgi taleplerini bağımsız olarak değerlendirir. Chainlink sisteminin zincir dışı ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veren düğüm operatörleri LINK tokenleri üzerinden ödüllendirilir.

Chainlink ağının yerel tokeni olan LINK 2019 yılının en fazla değer kazanan kripto parası konumunda. Bitcoin’in 6.lık koltuğunda kendine yer bulabildiği en çok kazandıran kripto paralara göz atmak için:

Link off-chain bilgi paketlerini blockchain ağına dahil edebilmesi sayesinde başta Google ve Microsoft gibi birçok teknoloji devinin radarına girmeyi başardı. Diğer kripto para projeleri ile de birçok anlaşma imzalayan projenin önü açık görünüyor.

Bu yüzden, yatırım yaptığınız LINK tokenlerinin güvenliği son derece önemli. İşte size güvenle kullanabileceğiniz Chainlink cüzdanları:

Ledger Nano S en çok bilinen ve en güvenli fiziksel cüzdanların arasında geliyor. Ledger Nano S, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paraların yanı sıra ChainLink desteği de sunuyor. Nano S’in 2 adet fiziksel tuşu bulunuyor. Bu tuşlara birlike basıldığında işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Cüzdanınız kaybolsa bile içindeki kripto paralarınız güvende kalıyor. Kripto paralarınızı geri getirmek için ihtiyaç duyacağınız tel şey PIN kodu. Cüzdan çift katmanlı doğrulama sistemi kullanıyor. Cüzdan ara yüzüne ulaşmak için bir bilgisayar bağlantı kablosuna ve Google chrome eklentisine ihtiyacınız olacak.

Trezor Cüzdan Ledger Nano ise aynı klasmandaki bir diğer ürün. Chainlik cüzdanları kategorisinde kendisine de yer vermemizin nedeni LINK tokenlerini destekliyor oluşu.

Güvenlik açısından bakacak olursak Trezor cüzdanın rakiplerine gör fazladan bir güvenlik katmanı daha olduğunu belirtebiliriz. Önündeki OLED ekran işlem sırasında girilmesi gereken rastgele 9 haneli bir kod üretir. Ledger Nano S gibi Trezor’un kullanımı da son derece basittir.

Keepkey sektöre sonradan dahil olan ve mükemmele yakın güvenlik önlemleri ile rakiplerinden sıyrılan bir cüzdan modeli. Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve bir çok kripto para ile birlikte ChainLink desteği de sunan KeepKey son zamanlarda popüler hale gelmeye başladı.

Trezor ve Nano S’de olduğu gibi kullanım için, bir adet bilgisayar bağlantı kablosuna ve Google Chrome eklentisine ihtiyaç duyuyor.

MyEtherWallet bir web tabanlı cüzdan hizmetidir. Chainlink cüzdanları arasına girmeyi başarmasının sebebi ise tüm ERC-20 tokenlerini destekliyor oluşu. Kimilerine göre en  iyi Chainlink cüzdanı MyEtherWallet. Çünkü coinler yerel olarak depolanır ve açık kaynak kodlu olmasından mütevellit her türlü şüpheli kod değişimini anında gözlemleyebilirsiniz.

ChainLink cüzdanları

Coinomi Chainlink’i desteklemenin yanında Litecoin, Ethereum  ve Bitcoin gibi bilinen kripto paraları da destekliyor. İngilizce, Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Rusça’nın yanında birçok dilde hizmet veren Coinomi sunduğu 7/24 müşteri desteği ile beğeni topluyor.

ChainLink cüzdanları

Hem bilgisayarla hem de akıllı telefonlarla eşlenik çalışabilmesi sayesinde en ideal Chainlik Cüzdanları sıralamasına Exodus’u yukarılara koymakta fayda var. Kendi şahsına münhasır bir arayüzü olan Exodus cüzdan, LINK ile birlikte Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi çeşitli varlıkları da destekliyor.

ChainLink cüzdanları

Önde gelen ERC-20 cüzdanlarından olan MetaMask, LINK tokenlerini destekliyor. Metmask’ın rakip web tabanlı cüzdanlardan farkı Google chrome yanında Firefox ve Opera desteğinin de olması. Hatta BAT token projesinin bir ürünü olan Brave Tarayıcı desteği bile mevcut.

ChainLink hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum