Ekonomisi çöken Arjantin’de Bitcoin karaborsada

Arjantin’deki seçimlerin ardından oluşan politik belirsizlik, peso’da devalüasyon yaşanmasına yol açtı. Arjantin’de Bitcoin karaborsaya düştü.


Arjantin’deki seçimlerin ardından oluşan politik belirsizlik, peso’da devalüasyon yaşanmasına yol açtı. Arjantin’de Bitcoin karaborsaya düştü.

Arjantin’de yaşanan politik kriz, ekonomik krize dönüştü ve Bitcoin karaborsaya düştü. Arjantin devlet başkanı Macri, Arjantin’de düzenlenen seçimleri kaybetti. Bu seçimlerin üzerinde eski başkan Cristina Fernandez’in tekrardan seçilmesi gündeme geldi. Ülke içerisindeki politik belirsizlik zaten sorunlu olan Arjantin ekonomisine olumsuz yansıdı. Arjantin para biriminde şimdilik %15’lik devalüasyon söz konusu.

Arjantin para birimindeki değer kaybı, Arjantinli vatandaşları Bitcoin ve kripto para piyasalarına yönlendirdi. Arjantin’in popüler kripto para borsası Buenbit’te artan Bitcoin talebinden dolayı Bitcoin fiyatları küresel piyasalardaki Bitcoin fiyatlarıyla ayrışmak zorunda kaldı. ABD merkezli Coinbase borsasında aynı anda 11.400 dolara satılan Bitcoin, Arjantin merkezli Buenbit borsasında 12.300 dolara kadar çıktı. Bir süreliğine Arjantin’de Bitcoin karaborsaya düştü. BTC arbitrajcılarına gün doğdu.

Bloomberg’in eski çalışanlarından Camila Russo, Buenbit’teki fiyat değişimlerini twitter yolu ile takipçilerine paylaştı.

Bitcoin is surging in Argentina, trading at ~$12,300 on @buenbit, a premium versus ~$11,400 on Coinbase, where it’s having a relatively quiet day. There’s a bloodbath in argie markets today after Macri lost in a primary vote and people fear the return of populism. (1/2) pic.twitter.com/EJdqATZn8L

— Camila Russo (@CamiRusso) August 12, 2019

Arjantin’deki ekonomik kriz ülkemizde de kısmen hissedildi. Son haftalarda düşüş trendine giren TL/Dolar kuruda kısmi bir artış yaşandı.

Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki devalüasyonlar, bu ülkelerdeki yerleşiklerin Bitcoin talebini arttırıyor. Blockforce Capital’den dikkat çeken Bitcoin piyasası raporu, başlıklı yazımızda Bitcoin ve yuan arasındaki ilişki acıkça resmedilmektedir.  Aşağıdaki grafikte yuan ile Bitcoin arasındaki ilişkiyi görüyoruz.

Nisan ve Temmuz ayı sonunda yuan’da yaşanan devalüasyon sonrası Bitcoin fiyatlarında da artış gözlenmişti.

Ansızın beliren küresel krizlerden dolayı bazı ekonomik varlıklar ve Bitcoin karaborsaya düşebiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

Arjantin’deki yerleşikler, Arjantin peso’sunu dolara çevirip yurt dışı hesaplara hızlıca aktaramıyor. Yurtdışındaki kripto para borsalarından Bitcoin ve kripto para satın alamıyorlar. Ya da bu süreç biraz vakit alıyor. Ülkedeki panik insanları karaborsadan kripto para almaya zorluyor. Bu nedenle Bitcoin karaborsada daha yüksek fiyattan satışa sunulabiliyor.

Son günlerde artan küresel belirsizlikler Bitcoin fiyatlarında geçtiğimiz haziran ayında olduğu gibi bir sıçrayışa yol açabilir.

Siz değerli okuyucularımızın ve ailenizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum