Edward Snowden’in Bitcoin hakkında yorumu tartışma başlattı

Edward Snowden’in Bitcoin hakkında yorumu sosyal medyada farklı şekillerde karşılandı. Olay Snowden’in kitap yazması ve gelirine de ABD hükümetinin el koymak istemesiyle ilgili. Bazılarına göre çare, hükümetlerin el koyamadığı Bitcoin’de.


Edward Snowden’in Bitcoin hakkında yorumu sosyal medyada farklı şekillerde karşılandı. Olay Snowden’in kitap yazması ve gelirine de ABD hükümetinin el koymak istemesiyle ilgili. Bazılarına göre çare, hükümetlerin el koyamadığı Bitcoin’de.

Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) en derin sırlarından bazılarını ortaya çıkardığında Edward Snowden dünyayı değiştirmişti. Tabii Snowden’in yaptıkları ile ilgili kitap yazmaya karar vermesi de bir sürpriz olmaması gerek. “ABD hükümetinin kitlesel gözetim sistemini ortaya çıkarmak için her şeyi riske atan bir adam” olarak Snowden, hatıralarını “Permanent Record” isimli kitapta topladı.

Tabii kitap da yeni bir tartışma başlattı. ABD Adalet Bakanlığına göre, kitapta yazılanlar Edward Snowden’in hem CIA hem de NSA ile imzaladığı gizli bilgileri açıklamama kuralını ihlal ediyor.

Bakanlığın Snowden hakkında açtığı dava, kitabın yasaklanmasına yönelik değil. Kitap şu an Amazon’da en çok satanlar listesinde. Ancak bakanlık bu kitabın gelirlerinden elde edilecek paraya el koymak istiyor.

Tabii bu durum birçoklarını alternatif paralar konusunda düşündürüyor. İlk önce de akla Bitcoin geliyor. Hükümetin elinin altından geçmeyen finansal yöntem.

in conclusion this is good for bitcoin

— Edward Snowden (@Snowden) September 17, 2019

Söz konusu davaya bir cevap olarak Edward Snowden’in Twitter üzerinde yazdığı “Sonuçta bu durum Bitcoin için iyi” tweeti çok ilgi gördü.

Gerçekten de bu Bitcoin için iyi. Çünkü fiat paralardan farklı olarak eğer doğru bir şekilde muhafaza ediliyorsa hükümet direkt olarak Bitcoin’e el koyamaz. En önemlisi de durdurulamaz ve sansür uygulanamaz.

Kripto para dünyasında birçokları bunu Bitcoin’i doğrulayan bir tweet olarak görürken, bazıları da hemen Edward Snowden’in daha önceki kripto paralarla ilgili yanlışlarını hatırlatmaya başladı.

Bitcoin altyapı ve geliştirme devi Blockstream’in baş strateji yetkilisi Samson Mow, 2017’deki kripto çılgınlığı döneminde Snowden’in ZCash’i gizliliğe ihtiyacı olan insanlara tavsiye ettiği hatırlatıyor. Ancak o dönemde neredeyse bütün ZEC işlemleri korumasız olarak gerçekleşiyordu.

Before you throw away money for @Snowden’s book, just remember he recommended #Zcash for people needing privacy at a time when nearly all $ZEC transactions were unshielded.

— Samson Mow (@Excellion) September 18, 2019

Samson Mow, tweetinde ZEC ile ilgili durumu hatırlatarak, “Paranızı Edward Snowden’in kitabına atarak çöp etmeden önce gizlilik ihtiyacı olan insanlara ZCash’i tavsiye etmesini hatırlayın. Tam da ZEC işlemlerinin korunmadığı bir dönemde.” ifadelerini kullandı.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum