Cushing Hastalığı Nedir?

Cushing hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? İşte bütün cevapları...


Cushing hastalığı, kortizol hormonunun kontrolsüz ve aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Bu hastalık kısırlık, hipertansiyon ve kemik erimesi gibi problemlere yol açarken ölüme de neden olabilmektedir. Bu yüzden bu hastalıkta erken tedavi oldukça önemlidir.

Cushing hastalığı kiloda aşırı artış, kan basıncı yükselmesi ve yağ dokularının kaybı nedeniyle deride zayıflama gibi belirtiler göstermektedir. Kortizol vücut için hayati önem taşıyan bir hormondur. Kortizolun kotrolsüz artışı sebebiyle ortaya çıkan hastalığın tanısı klinik ve laboratuvar kontrolleriyle konulabilmektedir.

Kadılarda adet düzensizlikleri ve tüğlenmede artış, bitkinlik, kas gücünde azalma gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Vücutta damar sertliği, boyun altında yağ kitlesi oluşması, baş ağrısı gibi değişimlere neden olan Cushing hastalığı genellikle orta yaş grubunda görülmektedir. 

Hastalığın tedavisi mümkündür. Böbrek üstü bezinden kortizol salınımına yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi sonuç vermezse sürrebak tümörlere karşı ilaç tedavisi veya tümörlerin çıkarılabilmesi söz konusudur.

Tanı geçiktiği taktirde hastalığın sebep olduğu komplikasyonlar ağırlaşabilmektedir. Bu yüzden hastalığın erken tanısı çok önemlidir.

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum