CME Bitcoin vadeliler piyasasında artan BTC long işlemleri neyin habercisi?

CME Bitcoin vadeliler piyasasında, BTC long işlemleri artıyor! 


CME Bitcoin vadeliler piyasasında, BTC long işlemleri artıyor! Bitcoin long pozisyonları, BTC fiyatındaki düşüşten etkilenmedi, hatta Ekim ayında tekrar yükselmeye başladı. Artan bu işlemler, ne anlama geliyor?

Kripto sektöründe analitik veri sağlayıcısı olarak bilinen Skew, BTC düştükten sonra, dünyanın en büyük opsiyon ve vadeli işlem borsası olarak bilinen CME (Chicago Emtia Borsası)’de kurumsal hesaplara ait long pozisyonların, Ekim ayında tekrar yükselmeye başladığını gözlemledi.

Şu anda, bu kurumların (sosyal güvenlik kuruluşları, vakıflar, sigorta şirketleri, yatırım fonları ve kurumsal müşterileri olan portföy – yatırım yöneticileri) hodl ettiği uzun vadeli varlıklar, neredeyse 1.100 BTC‘den fazla.

Long positions held by institutional accounts at the CME have been rising again in October.

For reference, institutions include pension funds, endowments, insurance companies, mutual funds & portfolio/investment managers whose clients are predominantly institutional. pic.twitter.com/96N2XZwo9e

— skew (@skew_markets) October 20, 2019

Ayrıca geçtiğimiz hafta Arşiviz Net olarak CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yönelik talebin arttığından bahsetmiştik. Bitcoin fiyatında %25’lik bir düşüş gerçekleşmesine rağmen, CME BTC türev işlemler platformu üzerindeki kurumsal yatırım miktarı ve açık pozisyon sayısının arttığını belirtmiştik.

Şimdi de, CME Bitcoin vadeliler platformunda, kurumsal hesaplar tarafından açılan uzun pozisyonların Ekim ayında tekrar arttığı bildirildi. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Skew’in gözlemlediği eğilim, Bitcoin’de boğa koşusu ihtimalinin artarak, yeniden gündeme gelmesinden kaynaklanıyor. Örneğin, Bitazu Capital’in ortaklarından biri, yakın zamanda BTC fiyatının dibe yaklaştığını tespit etti. Ona göre, bir dizi teknik gösterge de ayı trendinin tersine döndüğüne işaret ediyor.

Bitcoin, temel dinamikler yönüyle de güçleniyor. Fidelity Investments CEO’su Abigail Johnson, Cuma günü, Financial Times’a konuştu. Şirketin kripto para birimi şubesinin, nihayet Bitcoin ve kripto para muhafaza ve alım satım hizmetlerini tüm nitelikli hesaplara, yani kurumsal oyuncuların kullanımına sunulacağını açıkladı.

Johnson ayrıca, Bitcoin’in salt bir eğilimde ibaret olmadığını ve hiçbir yere gitmeyeceğini düşünüyor:

“Bitcoin, hiçbir yere gitmiyor. Değer yerinde durduğu dürece, insanlar bu değeri korumak isteyeceklerdir. ”

CME Bitcoin vadeliler piyasasında kurumsal yatırım miktarı artarken, Bitcoin’de boğa koşusu ihtimali güçleniyor. Ancak, piyasa da göstergeler henüz net bir yükselişe işaret etmiyor.

Birkaç gün önce de Bitcoin grafiğinde, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına geçtiği bir “death cross” oluşmaya başladığından bahsediliyordu.

Bitcoin grafiğinde, bu teknik formasyon gerçekleşirse, piyasanın kontrolü tamamen ayıların eline geçecek. Big Chonis isimli bir kripto para analistinin de belirttiği gibi, 2018’de görülen son death cross, uzun vadeli bir fiyat düzeltmesinin başlangıcına işaret ediyordu.

https://twitter.com/BigChonis/status/1184967556425060357

Elbette, piyasada karamsar analizlerden çok, yükseliş odaklı analizler yapılıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde, teknik analist ve Seeking Alpha’nın aktif yatırım hizmeti yöneticisi Brian Fletcher, Elliot Dalga Teorisine göre Bitcoin‘in bir ralli başlatacağını ve 70.000 dolara yükseleceğini iddia etti.

Bu arada, CME Bitcoin vadeliler piyasasında kurumsal yatırımcıların long işlem miktarı artarken, CME’nin şu an için en büyük rakibi olan Bakkt borsası da günlük işlem hacminde artış kaydetmeye başladı.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum