CFTC: Ethereum vadelileri 2020 yılında gelebilir

Ethereum vadelileri 2020 yılında başlayabilir. CFTC Başkanı Heath Tarbert bu konuda yaptığı


Ethereum vadelileri 2020 yılında başlayabilir. CFTC Başkanı Heath Tarbert bu konuda yaptığı

açıklamada hangi konulara değiniyor? CFTC ‘nin bu konudaki görüşleri neleri kapsıyor?

Emtia Vadeliler Ticaret Komisyonu CFTC başkanı Heath Tarbet, 2020 yılının Ethereum vadelilerin başladığı bir yıl olabileceğini söyledi. Georgetown Universitesinde yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıl bir hareketlilik beklediğini söyleyen Tarbert sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılında Ethereum vadelilerin başladığını görebileceğiz ancak işlem hacmi bu konuda en belirleyici unsur olacak.”

Bknz:CFTC yetkilisi: Ethereum vadeli işlemleri onay için hazır

Tarbert, bu ayın başlarında Ether’in bir vadeli olduğunu kabul ettiklerini açıklamıştı. Yaptığı bu son konuşmada ise dünyanın bu ikinci büyük kripto parası için vadeliler sözleşmelerini kabul etmeye istekli olduklarını belirtti.

Ancak Tarbert böyle konuşuyor ama ether vadelilerinin teklif edilip edilmeyeceği konusu netleşmiş değil. Şu ana kadar da bu konuda herhangi bir şirketten bir dosya da gelmedi. Tarbert bu konuda gelen bir dosya olmadığını, ama kendi öngörüsüne göre bir ether vadeliler dosyası alacaklarına inandığını belirtiyor.

Cboe ve Intercontinental Borsasından bu konuda hiç ses çıkmıyor. Bu borsalar Bitcoin vadeliler sözleşmeleri ile ilgili dosya sunmuşlardı. CME sözcüsü ise bitcoin vadeliler dışında ekstra bir kripto vadeliler dosyası sunma planlarının olmadığını açıkladı.

CME sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

” Şu anda CME bitcoin vadeliler piyasası için 2020’nin ilk çeyreğinde farklı seçenekler sunma üzerinde odaklanmış durumdayız.”

CFTC açısından ether vadeliler ürününün onayı başvurunun kendisine bağlı. Bu sözleşmeleri listelemeye niyetli şirketler, kendileri onay almak için başvurabilirler veya CFTC’nin ürünü kendisinin bulup onay vermesini bekleyebilirler. Süreç bitcoin vadeliler onayı ile aynı şekilde işleyecek.

“Borsalar vadelileri kendileri başlatabilir ya da bize bir başvuru ile gelip, bizden vadelileri başlatma konusunda onay bekleyebilirler. Aslında mesele şu; eskiden insanlar kendi onaylarını kendileri yapmıyordu. Eğer tamamen yeni bir borsa işlemi başlatacaklarsa, bize başvuruyorlardı. O nedenle bence işin büyük bir kısmı, vadelileri  platformunda kimin bulundurmak istediğine bağlı. Bizim şu anda var olan borsalarımızdan birisi mi  ya da bu alanda uzmanlaşmak isteyen tamamen yeni bir borsa mı?”

Şu anda, bu şekilde türev ürünleri listelemek için bekleyen dört tane borsa var. Tarbert bu borsalardan bahsediyor ancak isim vermiyor. Büyük ihtimalle bunlar Seed CX, ErisX,tassat ve LedgerX.

Tarbert ayrıca CFTC tarafından düzenlenmiş bir borsayı kullanmanın, alıcı ve saatıcıların manipülasyondan korunmuş olacağı anlamına geldiğini söylüyor.

CFTC yakında diğer kriptoları da emtia olarak kabul edebilir. Bu konuda Tarbert’in açıklaması şöyle:

“Kripto varlıklar için yakında piyasa girecek olan başka türev ürünler de olacak.  SEC süreci işletiyor ve biz kendi görevlerimizi yerine getiriyoruz. Bu konuda daha çok işlem olacağını bekliyoruz.Ancak zaman alacak konular bunlar. Ether ve bitcoin için de uzun süredir çalışıyoruz.”

Diğer kripto vadelileri için de talepler olacaktır. İngiltere’de Kraken borsası, Bitcoin cash, Litecoin ve XRP vadelilere erişim olanağı veriyor mesela.

Sürecin bir kısmında SEC işin içinde ve CFTC’nin SEC ile ortak çalıştığını söylüyor Tarbert ve ekliyor: “Amerika yasalarına göre tahvil olmayan her varlık büyük ihtimalle emtia dır. Tabii bu kapsamın dışında olanlar da var sinema biletleri mesela emtia değiller.”

Tarbert açıklamasında bir varlığın tahvilden emtiaya ya da tam tersi olarak dönüşüm geçirebileceğini de ekliyor. Böyle bir dönüşüm yaşanıp yaşanmadığı hakkındaki bir soruyu da şu anda kadar kendisinin bildiği bir vaka olmadığını belirtiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum