Buerger: ‘Yalnızca Sigara İçenlerde Görülüyor’

Buerger hastalığı olarak bilinen rahatsızlık kişinin el veya ayak damarlarının tıkanarak parmaklara kan gitmemesiyle oluşuyor. Yalnızca sigara içenlerde görülen bu hastalığın nedenlerini, belirtilerini, sonuçlarını sizler için derledik.


Buerger hastalığı olarak bilinen rahatsızlık genel olarak bacak, kısmen de kollardaki damar yollarının tıkanmasına zemin hazırlayabiliyor. Günümüzde hayli artan bu hastalığın en belirgin özelliği yalnızca sigara bağımlısı olan kişilerde görülmesidir. Ayrıca Buerger Hastalığı kontrol altına alınmadığında kangrene bağlı uzuv kesilmelerine veya ölüme sebebiyet verebiliyor.

Yalnızca Sigara İçenler…

Buerger hastalığı sadece erkeklerde rastlanılan bir rahatsızlık olmaktan çıkarak sigara bağımlılığıyla ilişkili olarak bayanlarda da ortaya çıkmaya başladı. Sigara içmenin birçok kanser riskini, kalp ve damar rahatsızlıklarını artırdığı bilinmektedir. Ancak bu hastalıklar sigara içmeyenlerde de görülebilir. Fakat Buerger Hastalığı sigara kullananlarda ve çok fazla pasif içici durumunda kalanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık bilhassa 30 ve 50’li yaşlarda görülüyor.

Yüzde 25’inde Mecburen Uzuv Kesilir

Bu hastalıkta el ve ayak parmaklarına giden damarların kan akışı azalıyor. Bu da sızıların başlamasına sebep oluyor. Rahatsızlığın diğer safhası ise parmaklarda ağrı ve zamanla düzelmeyen yaralardır. Kontrol altına alınmadığı takdirde kangrene neden olur ve uzuv kesilmelerine yol açar. Buerger hastalığı yaşayanların yaklaşık yüzde 25’inin parmak ya da ayakları kesilmek zorundadır.

Buerger Hastalığının Yaşamımıza Vurduğu Darbeler

Sigara Bırakılmalı

Buerger hastalığından kurtulmanın ve hastalığın büyümesinin önlenmesinin en etkili yolu sigarayı terk etmektir. Sigara bırakıldıktan sonra hastalık durur. Yalnız yine de kişinin el ve ayak parmaklarına giden arterler tıkalıdır. Bu arterler zaman geçtikçe açılmaz. İlaçlı tedavi de bu hastalıkta uygulanmadığı için ilerleyen durumlarda cerrahi operasyon uygulanabilir. Sonuçta hasta eski sağlığına kavuşsa da sigaraya başlamamalıdır. Aynı sorunlar yeniden doğabilir.

Buerger Hastalığından Nasıl Korunmalı?

Günümüzde sigaraya başlama yaşı çocuk denilebilecek seviyelere düşmüştür. Bu yüzden insanlara özellikle de genç bireylere Buerger hastalığı hususunda farkındalık kazandırılmalıdır. El ve ayaklarda duyulan soğuma, kaşıntı, uyuşmalar sigara kullanan bir kişide Buerger hastalığının ilk belirtileri olabilir. Bu sorunlarla karşılaşıldığında hemen hekime başvurulmalıdır. Sigara kullanımından ve pasif içicilikten bir an önce kurtulmak bu hastalığın önlenmesinde önemli adımdır. 

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum