Bollinger Bantları sıkıştı – Bitcoin’de büyük fiyat hareketi geliyor

Bitcoin’de büyük fiyat hareketleri sıklıkla meydana gelen bir durum. Bitcoin zaten doğası gereği


Bitcoin’de büyük fiyat hareketleri sıklıkla meydana gelen bir durum. Bitcoin zaten doğası gereği yüksek volatiliteli bir varlık. Şimdi yeni bir şok daha geliyor olabilir.

Bitcoin en son Eylül ayı sonlarında sert bir düşüşle 7700 dolar hattına kadar geriledi. 2 günde yaklaşık %23 değer kaybeden Bitcoin için olağan bir dalgalanma. Geçmişte bunun gibi sert yükseliş ve düşüşler sıklıkla görüldü. Global piyasalarda bir varlık %5 değer kaybettiğinde yer yerinden oynarken Bitcoin çok daha fazla değer kaybettiğinde son derece olağan görülebiliyor.

Bitcoin son 1 aydır 7700 dolar ile 8600 dolar arasında salınım yapıyor. Hatta son 10 gündür işlem hacim verileri son derece düşük. Btc tabiri caizse rölantiye aldığı dönemlerin akabinde sert fiyat hareketleri ile yeniden kendini hissettiriyor.

Eylül ayı sonlarına doğru Bitcoin’de benzer semptomlara rastlanmıştı. Bitcoin o dönemlerde 10.100 dolar civarında işlem görüyordu. Sonrasında olanları biliyorsunuz. BTC sert bir şekilde düşüşe geçmişti. Çöküş tam olarak aşağıdaki uyarı yazımızdan 1 gün sonra gerçekleşti.

Bitcoin’in sert bir harekete hazırlandığına dair işaretleri en kolay bir biçimde nasıl anlarsınız? Analistler bu sorunun cevabını Bollinger Bantları sayesinde kolaylıkla verebiliyor. Bollinger bantları fiyat üzerinde standart sapma ve hareketli ortalamalar üzerinden aralık tayin eden bir indikatör. Grafikte fiyatın altına ve üstüne hat yerleştirerek bir şerit içine alan bu gösterge ani fiyat hareketlerini doğru bir şekilde tahmin edebiliyor.

Bollinger bantları daraldığında büyük olasılıkla ani bir fiyat hareketi geliyor demektir. Ani fiyat hareketini doğru bir şekilde tahmin ediyor derken yanlış anlaşılmasın, Bollinger bantları hareketin yönü hakkında fikir vermez. Yalnızca grafiğin sert bir harekete hazırlandığı konusunda güçlü ipuçları verir. Eylül sonunda olduğu gibi. Ve hatta şimdilerde olduğu gibi.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1186347206330277888

Yazı yayına hazırlanırken Bitcoin 8250 dolardan işlem görüyordu. Ekim ayı günlük işlem rekoru 21 milyar dolarla 10 Ekim günü gerçekleşti. Dün kayda geçen son günlük işlem verisi ise 16 milyar dolar olarak ölçüldü.

Destek ve direnç hatlarına baktığımızda en önemli direncin 9200 dolarda olduğunu görüyoruz. Yani fiyat yukarı yönlü kırarsa 9200 dolardan satış emri girmek mantıklı olabilir. Düşüş kanadında ise gücünü kanıtlamış yegane destek 7700 dolarda. Bu hattın kırılması durumunda ise 7200 dolara kadar yolun açık olduğunu belirtelim.

Son söz olarak diyoruz ki bir aydan sonra ilk kez Bitcoin’de büyük fiyat hareketi kapıda olabilir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum