Blockforce Capital’den dikkat çeken Bitcoin piyasası raporu

Blockforce Capital’ın Temmuz ayı Bitcoin piyasası raporu, piyasalar hakkında önemli analizler paylaşıyor. Bu analizlerden bir kısmını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.


Blockforce Capital’ın Temmuz ayı Bitcoin piyasası raporu, piyasalar hakkında önemli analizler paylaşıyor. Bu analizlerden bir kısmını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Blockforce Capital’in Temmuz ayı kripto piyasaları raporu piyasaya duyuruldu. Raporu şirketin yöneticilerinden David Martin, 10 Ağustos tarihinde medium.com üzerinden paylaştı. İlgili raporda Bitcoin ve kripto para piyasalarının geleceğine ışık tutan önemli analizler var. Bu analizleri siz değerli okuyucularımızla paylaşmayı düşünüyoruz.

Kripto piyasası raporu, Çin para birimi yuan ile BTC arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. ABD Başkanı Trump’ın Çin mallarına ekstra %10 gümrük vergisi uygulama kararının ardından yuan’da %7’lik devalüasyon yaşanmıştı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin-yuan ilişkisini görüyoruz.

Grafikte özellikle yuan’da Nisan ayı sonu ve Temmuz ayı sonunda iki kez devalüasyon yaşandığı gözleniyor. Bu devalüasyoların ardından Bitcoin fiyatlarında artış yaşanıyor. İkili arasındaki negatif korelasyon dikkat çekiyor. Yani yuan’ın değeri ile Bitcoin fiyatları zıt yönlü hareket ediyor. Şu şekilde bir genelleme yapılabilir: Diğer değişkenler sabitken yuan değer kazanırsa Bitcoin fiyatları düşüyor, yuan değer kaybederse Bitcoin fiyatları artıyor.

Lütfen Bkz: Sadece 2 altcoin, Bitcoin’den iyi performans sergiledi

Kripto piyasası raporu, yaklaşık 10 yaşında olan Bitcoin ile 50 yaşında olan S&P500’ü kıyaslıyor. İki yatırım aracının getirilerinin logaritmik formu hesaplanıyor. Bu sayede verilerinin büyüme cinsinden değerleri hesaplanmış oluyor. İki değişkeni de aşağıdaki grafikte görüyoruz.

Grafikte S&P500’ün ilk yıllarında gösterdiği aşırı volatilite, Bitcoin’in gösterdiği volatiliteyi andırıyor. İki değişken de uzun vadede düzenli bir artış trendi gösteriyor.

Bitcoin piyasası raporu, S&P500 ve Bitcoin ticaret hacminde günlük değişimi de inceliyor. S&P500 mesai saatleri dışında ve hafta sonları kapalı. Bitcoin piyasaları ise 7/24/365 çalışıyor. S&P500’nin mesai saatlerinin açılış ve kapanış saatlerinde işlem hacmi artıyor. Bitcoin fiyatlarında saate bağlı bir işlem hacmi değişimi gözlenmiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin miras bırakılabilir mi? Ölünce Bitcoin’lere ne olur?

Kripto piyasası raporu, Bitcoin ve diğer yatırım enstrümanlarının risk-getiri oranlarını (sharpe ratio) değerlendiriyor. Seçilmiş ürünler arasında risk-getiri oranı en yüksek olan enstrüman Bitcoin. Bitcoin’i ise sırasıyla S&P500 ve altın takip ediyor. Ticari ürünlerin risk-getiri oranı ise negatif değer alıyor.

Kripto piyasası raporu

Siz değerli okuyucularımızın ve ailenizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum