Bitmain dünyanın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini açıyor

50MV kapasiteli Bitcoin madencilik şirketi Bitmain, ABD’nin Teksas eyaletinde ilk etapta 25MV kapasite ile başlayacak dünyanın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini kuruyor.


50MV kapasiteli Bitcoin madencilik şirketi Bitmain, ABD’nin Teksas eyaletinde ilk etapta 25MV kapasite ile başlayacak dünyanın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini kuruyor. Çiftlik yaklaşık 13 bin dönümlük araziye kuruluyor.

Bitmain ASIC üreticisi ve madencilik şirketi, ABD’nin Teksas Eyaletine bağlı Rockdale kasabasında dünyanın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini kuruyor. Çin merkezli ASIC üreticisi Bitmain, bu sayede ABD’de 3’üncü madencilik işletmesi açıyor.

Bitcoin madencilik endüstrisinin genel anlamda Çin’de yoğunlaşması, Bitcoin ağı için potansiyel riskler taşıyordu. Madencilerin tekelleşmesi, blockchain ağlarında 51 atağı gibi manipülatif işlemlerin önünü açabiliyor. Bu nedenle Çin merkezli madencilik şirketlerinin Çin’in dışına üretimlerini taşıması, Bitcoin ağının güvenliği açısından önemseniyor. Haziran ayında itibaren Çin merkezli büyük madencilik şirketleri merkezlerini ABD’ye taşıma kararı almıştı.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği Çin’den ABD’ye taşınıyor

Bitmain, ünlü alüminyum üreticisi Alcao’ya ait yaklaşık 13 bin dönüm arazide ilk etapta 25MW kapasite ile işlemlerine başlayacak. Bitmain, Rockdale’deki Bitcoin madencilik çiftliğini dünyanın en büyüğü yapmayı planlıyor. Bitmain toplam üretim kapasitesini 300MW’ye çıkarmayı planlıyor.

Teksas zengin petrol kuyuları ve enerji santralleri ile sadece ABD’nin değil tüm dünyanın enerji başkenti olarak biliniyor. Teksas’ın bu coğrafi özelliği, dünya geneli madencilik şirketlerini cezp ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin madencisi Bitmain ilk çeyrekte zarar etti ama 2019’dan umutlu

Bitmain, Teksas’taki bu madencilik çiftliğini DGM blockchain şirketi ile beraber yürütecek. Projenin yöneticilerinden Clinton Brown, Bitcoin madenciliği için gerekli olan istikrarlı ve etkin bir enerji kaynağı adına Teksas’ın önemli bir destinasyon olduğunu belirtti. Bitmain madencilik şirketinin Rockedale’de 400 kişilik istihdam yaratacağı bekleniyor. Ayrıca Bitmain, 7 yıl içerisinde bölgeye 500 milyon dolar değerinde yatırımda bulunacak.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum