Bitcoin’den 500 dolarlık pump! BTC 8.650 dolara tırmandı

Son birkaç gündür 8.200 dolar seviyesinin altında vakit geçiren Bitcoin’den 500 dolarlık pump geldi. Bugün TSİ 16:30’dan sonra başlayan artışla birlikte BTC fiyatı 8.650 dolara kadar yükseldi.


Son birkaç gündür 8.200 dolar seviyesinin altında vakit geçiren Bitcoin’den 500 dolarlık pump geldi. Bugün TSİ 16:30’dan sonra başlayan artışla birlikte BTC fiyatı 8.650 dolara kadar yükseldi.

Kripto para piyasası son iki gündür tahmin edilemeyen bir performans gösterdi. Bu yükseliş ile birlikte kripto ekosisteminin toplam değeri 228 milyar doların üzerine çıktı. Otoriteler Bitcoin’in son birkaç gündür piyasada güç kazanmaya çalıştığını iddia ediyordu. Hafta başında 8.300 doları aşma girişiminde bulunan Bitcoin son 2 gündür 8.200 doların üzerine bile çıkamadı.

Ancak beklenen kırılma günün yarısından sonra gerçeğe dönüştü ve Bitcoin’den 500 dolarlık pump geldi. Birkaç saat içinde inanılmaz bir şekilde yükselişe geçen BTC fiyatı yazım sırasında 8.605 dolardan alıcı buluyor. Analistlere göre momentumun önümüzdeki günlerde de devam etmesi kuvvetle muhtemel.

Anımsayacağınız üzere Bitcoin, hafta başında 7.800 dolara kadar düşmüştü. Vakit kaybetmeden toparlanan BTC fiyatı kendisinden umudunun kesenlere inat bir anda 8.350 dolara kadar çıktı. Ne yazık ki, bu hareketin de devamı gelmedi. Ancak, yine de kahramanımız 8.100 dolar seviyesinde sağlam bir destek seviyesi oluşturmuş oldu.

8,500 dolar seviyesini en son 10 gün önce gören Bitcoin, bugün 8.600 doları geçerek 24 Eylül’de başlayan düşüşü bir nebze olsun durdurmuş gibi görünüyor. Mevcut trend göz önüne alındığında ise şimdiki destek seviyesi 8.300 dolar olarak değişti.

Peki, bu ani yükselişin sebebi neler olabilirdi? Kripto para birimi uzmanı “Rhythm”, Bitcoin’in fiyat artışını ABD Merkez Bankasının yaptığı son ilana bağladı. Başkan Jerome H. Powell, dün merkez bankasının mali sistemi disiplin etmek adına çok yakında hazine bonosu alacağını açıklamıştı.

Bu açıklama piyasada sayısal anlamda bir gevşemenin yeniden başlayabileceğine işaret ediyordu. Bu duyuru ile birlikte Bitcoin hash oranları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Zaten bu açıklamanın sonrasında uzmanlar BTC fiyatlarında bir yükselişin olacağını öngörüyordu. Nitekim beklenen kırılma da bugün meydana geldi

İkigai’nin baş yatırım memuru Travis Kling, şu andaki yükselişin Bitcoin’e olan güveni artıracağına inanıyor. Kling’e göre, FED’in bu hareketi sonrasında piyasaya daha fazla dolar eklenmek zorunda kalınacak.

ABD Merkez Bankasının dolar basması sonucunda paranın değeri düşecektir. Bu düşüş, ABD’de kriz kelimesinin daha fazla telaffuz edilmesine sebep olabilir. Bu sebeple Bitcoin, yatırımcılar için adeta bir sigorta poliçesi olabilir.

 

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum