Bitcoin’deki düşüşe Tom Lee yorumu: Geri çekilin ve büyük resme odaklanın

Bitcoin’deki düşüşe Tom Lee’den gelen tepki, şaşırtmadı: “Panik yapmayın, geri çekilin ve büyük resmi görmeye çalışın.” Her durum ve şart altında Bitcoin’in yükseleceğine dair sarsılmaz inancını yineleyen Tom Lee son yaşanan düşüş dalgasında da soğukkanlılığını korumuş oldu.


Bitcoin’deki düşüşe Tom Lee’den gelen tepki, şaşırtmadı: “Panik yapmayın, geri çekilin ve büyük resmi görmeye çalışın.” Her durum ve şart altında Bitcoin’in yükseleceğine dair sarsılmaz inancını yineleyen Tom Lee son yaşanan düşüş dalgasında da soğukkanlılığını korumuş oldu.

Bitcoin daha 2 gün evvel 13 bin dolar sınırını yeniden geçmişti ki kısa süre sonra fiyat 11.200 dolara kadar geriledi. Önce gelen beklenmedik yükseliş, ardından gelen (daha beklenmedik) düşüş analistleri ters açıda bıraktı. Şimdi akıllardaki tek soru Bitcoin düşmeye mi hazırlık yapıyor yoksa yükselmeye mi?

Fundstart’ın deneyimli analisti Tom LEE sektörün ümit kaynaklarından biri. Her durum ve şart altında dahi Bitcoin’i savunan LEE’ye göre düşüşlere takılmamak lazım. Zira insanoğlu çabuk unutan bir varlık. Daha birkaç ay öncesine kadar Bitcoin’in 10 bin dolara çıkması hayal gibi bir şeydi. Bugün 11 bin dolara düşmüş olmasını tartışıyoruz.

Bitcoin her ne kadar 13 bin dolardan 11 bin dolara kadar gerilemiş olsa da 2019 yılında yaklaşık 3x yapmış durumda. Bu şartlar altında Bitcoin’in göreli düşüşü yüzünden panik yapmak pek mantıklı değil. Böyle zamanlarda bizlere büyük resmi hatırlatan tanıdık simalara ihtiyaç var. Ve ne zaman ihtiyaç olsa Tom Lee tam da olması gereken yerde.

“Şu aşamada önemli olan bir adım geri çekilmek ve büyük resmi görmek. Büyük resim derken uzun vadeli zaman aralıklarındaki grafikleri daha doğru okumak lazım. 2 bin dolarlık sert düşüşün ana gerekçesi FED Başkanı Powell’ın Libra karşıtı açıklamaları.

Düşüşün haftalık grafikteki etkisi son derece az. Şunu unutmayın: Kripto kışı sona erdi!”

Birçok uzman gibi LEE de düşüşün ana sebebi olarak FED Başkanı Powell’ın açıklamalarını sorumlu tutuyor. Powell Libra hakkındaki çekincelerini üst perdeden dillendirerek bir yandan da sektöre göz dağı vermiş oldu. Facebook’un Dünya çapında yaygın kullanım ağına sahip olması bir takım zorunlulukları beraberinde getiriyor. Güvenlik, mahremiyet ve yasal düzenlemeler alanlarında gerekli adımlar atılmadan bu kadar geniş bir kitlenin finansal hizmetlerle tanıştırılması elbette çekinceli. Powell da tam da bu konuya parmak bastı ve Bitcoin hemen ertesinde sarsıldı.

Kripto paraların Merkez Bankası paralarının yerini alacağına dair kehanetlere ise kulak asmadığını belirten Powell kripto paraların henüz çok toy olduğunu belirtmişti.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum