Bitcoin yatırımcıları ABD hazine bonosu getirisini takip ediyor

Uzun aradan sonra ABD hazine bonosu getirileri negatife düştü. Bu Bitcoin yatırımcıları için ne anlam ifade ediyor? Küresel belirsizlik artarken finansal portföyler yeniden karılacak. Bakalım Bitcoin’in payına ne düşecek?


Uzun aradan sonra ABD hazine bonosu getirileri negatife düştü. Bu Bitcoin yatırımcıları için ne anlam ifade ediyor? Küresel belirsizlik artarken finansal portföyler yeniden karılacak. Bakalım Bitcoin’in payına ne düşecek?

Küresel anlamda ekonomik bir krizi en son 2008 yılında yaşamıştık: ABD emlak krizi. Bu dönemde Lehman Brothers isimli yatırım bankasının iflasını ilan etmesi zaten zor durumda olan ABD finansal piyasalarında panik yaratmış ve Wall Street merkezli kriz çok kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştı. Bu dönemde Bitcoin yatırımcıları davranışlarından bahsedemiyoruz. Çünkü henüz Bitcoin hayatta değildi.

Bu sefer farklı. Çünkü hem gelişmekte olan ülkelerden hem de gelişmiş ülkelerden güzel haberler gelmiyor. Dün Ufukta resesyon belirirken yatırımcılar Bitcoin’e yönelir mi? başlıklı yazımızda Arjantin kaynaklı bir krizin diğer gelişmekte olan ülkelere yayılabileceğinden bahsetmiştik. Çünkü 1999 yılındaki Arjantin krizi sadece Arjantin sınırları içinde etkili olmamıştı. Hali hazırda Çin, Brezilya ve Güney Afrika gibi birçok gelişmekte olan ekonomide durağanlık söz konusu. Bu durağanlık kısa sürede resesyona dönüşebilir. Böyle bir krizde geçmiş dönemde sıcak para, güvenli liman olarak ABD ve gelişmiş ülkelerin piyasalarına kaçıyordu. Şimdi hem bu kaçışı kolaylaştıracak hem de alternatif bir yatırım aracı olarak Bitcoin karşımıza çıkıyor. Bitcoin yatırımcıları gelişmekte olan ülke piyasalarını bu nedenle takip ediyor.

Gelelim madalyonun diğer yüzüne: Gelişmiş ülkelerdeki finansal veriler durağanlık hatta bazılarına göre resesyon sinyali veriyor. Bu verilerin başında ABD hazine bonosu getirilerindeki tersine dönüş geliyor.  Finansal yatırımcılar portföylerindeki riski azaltmak için fonlarının büyük bir kısmını hazine kâğıtlarına ayırıyor. Ancak uzun vadeli hazine kâğıtlarının getirisi düşüyor ve hatta negatif değer alıyor. Bitcoin yatırımcılarına göre bu olumlu bir sinyal çünkü Bitcoin geleneksel finansal araçlarla korelasyon içerisinde değil. Bu nedenle resesyona girerken Bitcoin, portföy çeşitlenmesi için bulunmaz hint kumaşı.

VanEck’ten Gabor Gurbacs’ın tweet’ini tekrardan hatırlayalım:

“Deutsche Bank’a göre dünya ticaretindeki bonoların %27’si, negatif faiz oranlarına sahip. Bu bonoların toplam piyasa değeri 15 trilyon dolar ve Bitcoin piyasasının 75 katına denk geliyor. Plan B.”

According to Deutsche Bank, 27% of bonds in the world trade at a negative interest rate with a total market value of ~$15 trillion or 75x #bitcoin’s market cap. It’s time for Plan ₿! pic.twitter.com/KrZbR4ocxl

— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) August 14, 2019

Gurbacks, Plan B derken  NewsBTC’ye göre Bitcoin’i kastediyor.

Fakat şunu da unutmamak lazım. Resesyona girerken Bitcoin yatırımcıları, Bitcoin talebinin artmasını bekliyor. Ancak yine de yatırımcılar güvenli liman olarak “kötünün iyisi” ABD hazine kâğıdına yönelebilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum