Bitcoin yan zincirleri altcoinleri yok edebilir mi?

Bitcoin yan zincirleri altcoinleri bir aşamadan sonra gereksiz kılabilir. Bu yönde bir yorum kriptografi uzmanı Adam Back’ten geldi. Ona göre piyasada hiçbir özelliği olmaya çok sayıda altcoin de var.


Bitcoin yan zincirleri altcoinleri bir aşamadan sonra gereksiz kılabilir. Bu yönde bir yorum kriptografi uzmanı Adam Back’ten geldi. Ona göre piyasada hiçbir özelliği olmaya çok sayıda altcoin de var.

En erken kripto para birimi geliştiricilerinden İngiliz kriptografi uzmanı Adam Back, Transilvanya Kripto Konferansı’nda Bitcoin yan zincirleri (sidechain) hakkında konuştu. Kripto uzmanına göre, bu ek işlevsellikler, altcoinlerin çoğunu gereksiz hale getirebilir. Bundan beş yıl önce, Bitcoin yan zincirlerin orijinal whitepaperı çıkmıştı.

Adam Back, henüz Bitcoin çıkmadan çok önce 1997’de HashCash’i geliştiren bir isim. Back ayrıca kriptografi yenilikleri ve BTC Core gelişimine de öncülük etmişti. Firması Blockstream ise Bitcoin ağı müşteri yazılımlarının geliştirilmesi için fon sağlıyor.

Yan zincirlerin amacı, whitepaperde belirtiliyor. Buna göre kullanıcılara BTC’lerini çelitli ve çoklu blockchainler arasında hareket ettirme özelliği sağlamak. Bu da çok geniş alanda yeni kripto özellikler sunacak. Tabii bu özellikler de zaten mevcut olan altcoinlerde bulunuyor.

Bütün bu yeni işlevler ve özellikler, Bitcoin’e bu yan zincirler üzerinden ekleniyor. Teorik olarak da bu özelliklerin eklenmesi ile birçok altcoin artık gereksiz hale geliyor. Forbes’e göre, mevcut yan zincir (sidechain) teknolojisi, merkezileşme ve sansüre direnme alanlarındaki güncellemelerle birlikte geliyor.

Blockstream CEO’sı Adam Back, Bitcoin’in bu işlevlere sahip olması konusunda desteğini açıklıyor. Ayrıca piyasanın çok sayıda altcoin ile dolup taşmasına da pek olumlu bakmıyor.

Back şöyle konuluyor: “Altcoin tarihinde öyle bir zaman vardı ki hiçbir özelliği olmayan çok sayıda altcoin türemişti. Daha sonra bunları pazarlamak için yeni bir yöntem gerekti. Bu sefer bunlara özellikler eklediler. Bazıları gerçek özelliklerdeki ve bazıları da sadece pazarlamanın bir parçası olan hikâyelerdi.”

Konferanstaki bir panelde konuşan Back, modüler bir Bitcoin Core’un, geliştiricilere bu konuda tamamen yeni bir blockchain ve token oluşturma imkanı da sunabileceğini ifade etti.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum