Bitcoin sarsıldı, 33 milyon dolar buharlaştı

Bitcoin fiyatı bu sabah aniden 8,821 $’dan 8.370 $’a düştü. Bir saatten az bir sürede % 5’ten fazla bir düşüş kaydeden Bitcoin sarsıldı.


Bitcoin fiyatı bu sabah aniden 8,821 $’dan 8.370 $’a düştü. Bir saatten az bir sürede % 5’ten fazla bir düşüş kaydeden Bitcoin sarsıldı.

Josh Rager ve DonAlt gibi bazı meşhur kripto para analistleri Bitcoin fiyatı 8.000 $’ın üzerine ilk çıktığı anda böyle bir düşüşe işaret etmişlerdi. Ünlü analistler, 8.450 ve 8.800 dolar seviyelerinin BTC fiyatı için çok kilit bir öneme sahip olduğunu ve bu gölgelerde Bitcoin’in reddedilme ihtimalinin yüksek olduğunu iddia etmişlerdi.

Düşüşün en büyük sebebi olarak BitMEX gibi yüksek marjlı borsalarda uzun vadeli sözleşmelerin tasfiye edilmesi gösterildi. Elde edilen verilere göre sadece BitMEX borsasında 33 milyon dolar değerinde Bitcoin uzun vadeli sözleşme sonlandırıldı. Birkaç saat gibi kısa bir süre içinde gerçekleşen bu olay piyasadaki satış baskını alevlendirdi.

 

Hâlbuki 7 Ekim’de başlayan toparlanma süreci Bitcoin fiyatını 3 günde 7,795 dolardan 8.700 dolara kadar çıkarmıştı. Ancak, bu sabahki ani düşüş sonucu Bitcoin sarsıldı ve yaklaşık 1 saat içinde 33 milyon dolar hiç oldu!

Elbette düşen hacim oranı nedeni ile BTC fiyatının 9,200 dolar seviyesine çıkması -en azından şu an için- beklenmiyordu. En nihayetinde bir önceki düşüşte olduğu gibi bunda da satıcılar piyasası domine etti.

Bununla birlikte, teknik göstergeler Bitcoin’in kısa vadeli ölçekte büyük bir düşüş eğilimi gösterebileceğini işaret ediyor. Böyle bir durumda Bitcoin’in 6.000 doları, hatta daha aşağı seviyeleri test etmesi sürpriz olmaz. Çünkü önümüzdeki haftalarda Bitcoin’in yükselişine sebep olabilecek hiçbir katalizör görünürde mevcut değil.

Örneğin lansmanı öncesinde çok umut bağlanılan Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemleri fiyatların yükselişe geçmesi için etken olmaktan çok uzak. Faaliyete geçtiği ilk ay içerisinde gerçekleştirdiği işlem hacmi hesap edilenin çok altında kaldı.

Peki, Bitcoin olası bir düşüş senaryosunda nereye kadar düşebilir? Twitter fenomeni “ Davet he Wave” Bitcoin’in bir önceki düzeltme işlemi göz önüne alındığında orta vadede 6,700 dolara kadar düşmesi muhtemel.

Lütfen Bknz!: Bitcoin grafiğindeki devasa kırmızı mum kazanımları süpürdü!

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum