Bitcoin, hisse senetleri ile birlikte düşüyor – Neler oluyor?

Bitcoin hisse senetleri ile birlikte mi hareket ediyor? ABD’de artan resesyon riski ile Wall Street çakıldı. Peki Bitcoin’in de aynı dönemde değer yitirmesi tesadüf mü? 


Bitcoin hisse senetleri ile birlikte mi hareket ediyor? ABD’de artan resesyon riski ile Wall Street çakıldı. Peki Bitcoin’in de aynı dönemde değer yitirmesi tesadüf mü? 

Bitcoin Çarşamba günü %5,54 oranında değer kaybı yaşadı. İşin ilginci Çarşamba günü ABD’de ekonomik verilerin açıklandığı ve resesyon riskinin artık iyiden iyiye değerlendirildiği bir gün oldu.

BTCUSD Çarşamba günü 9450 dolara kadar geriledi. Düşüş yönündeki fiyat hareketi haftalık bazda %18 oranında gerilemeye sebep oldu. Bu kadar şiddetli gelen düşüşün düzeltmesi ise son derece zayıf oldu. Fiyat ancak psikolojik sınır olan 10 bin doların üzerine tırmanabildi.

Bitcoin hisse senetleri ile birlikte düştü diyebiliriz. S&P 500 borsası günlük bazda %2.9 değer kaybetti. En fazla düşen hisseler enerji sektöründe iş yapan firmalara ait oldu. Aynı vakitlerde teknoloji firmalarının ağırlıklı olduğu Nasdaq %3 değer kaybetti.

Çarşamba esasen ABD ve İngiltere hazineleri için de kötü bir gündü. 10 yıllık devlet tahvili getirileri kısa vadeli kağıtların altına düştü. Bu durum 2008 ekonomik krizinden bu yana ilk defa gerçekleşiyor. İlişkilerin tersine dönmesi ufukta resesyon mu var söylentilerini beraberinde getirdi.

Stocks spooked as bond mkts scream recession. Asia equities follow Wall St slide, but off lows as 800point drop in Dow seems overdone & US Futures bounce. Bonds push higher w/US 10y yields at 1.55%, US Inversion deepens w/US2s10s spread at -0.3bps. Oil extends drop. Bitcoin <$10k pic.twitter.com/wiWt7KjuD7

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) August 15, 2019

“Borsalar hisse senetlerinin çığlıkları ile yankılanıyor. Asya piyasaları Wall Street’in peşinden gitti ve şiddetli düşüşe geçti. Ancak ABD’de Vadeli İşlemlerdeki sıçrama ve Dow’daki 800 puanlık düşüş abartılı görünüyor. Tahviller ABD 10 yıllık kağıt getirilerinin %1.55 üzerine çıktı. Bitcoin bile 10 bin doların altına düştü.”

Öte yandan, altın fiyatları teknik gerekçelerle hafif düşüş gösterdi. Sarı metal bu hafta da yükseliş yaşadı ve bir önceki seansta yüzde 1 arttı. Fiyatın 1500 dolar üzerine çıkmış olması kar satışlarını beraberinde getirdi ve spot altın %0.08 düşüş gösterdi.

Bitcoin ve hisse senetleri arasında son 1 haftada görülen korelasyon Bitcoin’in güvenli liman tezine darbe vurmuş durumda. Başarılı ekonomist Alex Krüger’e göre Bitcoin ne altınla birlikte hareket ediyor ne de ABD hisse senetleri ve tahvil piyasalarında zarar gören yatırımcılara riskten korunma çözümü sunuyor.

Bitcoin is a stocks hedge and moves in line with gold as a safe haven asset. Was that not the newfound crypto narrative?

— Alex Krüger (@krugermacro) August 14, 2019

“Bitcoin bir hisse senedi hedge ve güvenli liman olarak altın doğrultusunda hareket eder. Bu yeni keşfedilen bir şehir efsanesinden başka bir şey değil.”

Bitcoin’i diğer varlıklardan ayıran temel etmenlerden biri de borsa ve diğer getiri kalemleri belirgin bir sebebe binaen düşer ya da çıkar. Bitcoin ise büyük oranda temel gerekçelerden bağımsız bir yön takip eder. Borsa düştüğünde sebebini bilirsiniz. Küresel kimi veriler kötü gelmiştir ve bu durum hisse senetlerinde fiyatlanır.

Bitcoin düştüğünde ise kimse sebebini bilmez. Aradan saatler geçer ve analistler dedektif titizliğinde çalışarak düşüş için gerçekçe bulmaya çalışır. Üretilen gerekçelerin çoğu da anlamsız ve tutarsızdır. Bu manada borsaların düşmesindeki temel sebep belli iken Bitcoin’inki genelde belirsizdir.

Son düşüş dalgalarının çakışması birlikte hareket ettiklerini göstermez. Bundan önce korelasyon içerisinde hareket ettiklerine dair hiçbir veri yokken son 1 haftalık fiyat hareketindeki benzerlik üzerine yapılan analizler komplo teorisinden öteye geçemez.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum