Bitcoin halving öncesi 1 BTC alım fırsatını kaçırmayın!

210.000


Bitcoin halving öncesi BTC yükselecek mi? Kripto para uzmanları, bir süredir dikkatleri bu etkinliğine çekmeye çalışıyor ve halving öncesi 1 BTC alım fırsatını kaçırmamaları konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Bitcoin blockchainine eklenen yeni bloklar için madencilere verilen ödül miktarı, gelecek yıl azalacak. Halving olarak adlandırılan bu olay, kripto para biriminin dağıtım planının bir parçası olarak her dört yılda bir gerçekleşiyor.

2020 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen bir sonraki halving, Bitcoin’in üçüncü yarılaması olacak. Daha önce, her iki halving de, BTC fiyatlarında büyük artışlara neden oldu.

Bitcoin başlangıçta, sabit bir arz dağıtım programı ile tasarlandı. Bitcoin ağı tarafından kazılan her 210.000 blokta, başarılı bir şekilde blockchaine eklenen bir blok için madencilere verilen Bitcoin sayısı azalıyor. 2009 yılında, blok ödülleri 50 BTC idi. Dört yıl sonra, bu sayı 25’e düştü, ardından 2016’da 12,5 oldu.

Peki BTC, halving öncesi ve sonrası nasıl bir performans sergileyecek?

Ödül miktarı, gelecek yıl bir kez daha düşecek ve blok başına verilen ödül 6.25 BTC olacak. Daha önceki halving etkinliklerini, Bitcoin fiyatındaki keskin artışlar takip etti. Teorik açıdan bakıldığında, bu mantıklı görülebilir. Piyasaya giren birkaç yeni token, bir miktar alım baskısı oluşturabilir, bu da doğal olarak fiyatı yükseltir.

Ayrıca Bitcoin blok ödülünün yarıya indirilmesine bir yıldan daha az bir süre kalırken, ağ işlem parametreleri yeni ATH’ler kaydetmeye devam ediyor. Bitcoin hash gücü, tarihte ilk kez 100 kentilyona ulaşmak üzere. Ve ağdaki tüm bu büyük gelişmeler, madencilik sektörüne büyük oranda yatırım yapılmasını sağlıyor.

Bununla birlikte uzmanlar, bu olay gerçekleşmeden önce, yatırımcılara 1 Bitcoin alım fırsatını kaçırmamalarını tavsiye ediyor.

Twitter’de CryptoRand olarak bilinen kripto para analisti tarafından bir stok akış modeli kullanılarak hazırlanan grafiğe göre 2020 Bitcoin halving öncesi fiyat, 100.000$’a kadar yükselecek. Tabi analist, bu analizi yaparken geçmiş verileri baz alıyor.

We can not predict the future but we can learn from the past:

The two previous halvings (blue dots) leaded a massive surge on #Bitcoin price.

We are getting closer to the third one. pic.twitter.com/7LKdedyksu

— Crypto Rand (@crypto_rand) September 9, 2019

Bu arada, diğer popüler Twitter hesapları, önceki performanslarına dayanarak Bitcoin halving öncesi BTC için daha da yüksek sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Rekt Capital, Bitcoin fiyatının ilk yarıdan sonra %13.000, ikinci halvingden sonra ise %12.000’in üzerinde olduğunu belirtiyor. Ve ona göre Bitcoin, 10.000$’lık mevcut fiyat noktasından benzer yüzdelere göre yükseliş gösterirse, en yüksek seviye olarak 385.000 ile 425.000$’ı bulabilir.

How much has #Bitcoin rallied as a result of each of its Halvings to date?

Halving 1:

+13,378%

Halving 2:

+12,160%

If Bitcoin rallies anything between 12,160 – 13,378% as a result of Halving 3…

The price of one Bitcoin will be $385,000 – $400,000#Crypto

— Rekt Capital (@rektcapital) September 7, 2019

Uzmanlar son zamanlarda sürekli halving olayının önemine değiniyor ve Bitcoin halving öncesi 1 BTC alım fırsatını kaçırmamaları konusunda yatırımcıları uyarıyor. Fakat tüm bunlar olurken, bazı nitelikli yatırımcıların bunun potansiyel sonuçlarını bilmediğine dair kanıtlar ortaya çıkıyor.

Normalde, piyasaların bu tür haberlere olumlu tepkiler verme eğilimi vardır ancak yatırım şirketi Grayscale konuya ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

“Pek çok müşterinin, bu olaydan haberdar olmadığını öğrendiğimizde şaşkınlığa uğradık.”

Piyasa yorumcusu Joseph Young ise, halvingin fiyat üzerindeki etkisi şu ana kadar tam anlamıyla görülmese de BTC fiyatının, bu olaya mutlaka olumlu tepki vereceğini ifade ediyor. 

According to Grayscale, many investors are not aware of the bitcoin block reward halving. As such, it still remains a key factor for the price and it is not completely priced in.

“We were surprised to learn that many of them were not even aware of this event.” (Grayscale) pic.twitter.com/Fg7A7SWJYt

— Joseph Young (@iamjosephyoung) June 7, 2019

Kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum