Bitcoin fırtına öncesi sessizliği yaşıyor

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği yaşıyor.  2019 yılının 3. Çeyreğinin sonuna yaklaşırken, BTC’de yaşanan uzun konsolidasyon süreci, uzmanlar tarafından fırtına önceki sessizlik olarak nitelendiriliyor.


Bitcoin fırtına öncesi sessizliği yaşıyor.  2019 yılının 3. Çeyreğinin sonuna yaklaşırken, BTC’de yaşanan uzun konsolidasyon süreci, uzmanlar tarafından fırtına önceki sessizlik olarak nitelendiriliyor.

 

2018 yılında 3100 dolara kadar inerek dip yapan Bitcoin, 2019 yılıyla tekrardan tırmanışa geçti. BTC bu süreçte, en son 15 Ocak 2018 tarihinde gördüğü 13.800 dolar seviyelerine kadar ulaşarak büyük bir sükse yapmış ve piyasaya büyük bir heyecan getirmişti.

Bitcoin her ne kadar 2019 yılında büyük bir çıkış yakalayarak dev sıçramalar yaşasa da, son 2 aydır uzun bir konsolidasyon süreci içerisinde ilerliyor. Uzmanlara göre ise bu duraklama süreci fırtına öncesi sessizlik anlamına geliyor.

Sizlerinde bildiği üzere son aylarda kripto para sektörü adına çok ümit verici vakalar yaşanmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz Facebook’un, çıkartacağı kripto para olan Libra’yı tanıtmasıydı.

İlgili haber: Facebook Libra’yı tanıttı – Libra hakkında bilmeniz gerekenler

Dahası uzun zamandır konuşulan Bakkt’ın Bitcoin Vadeli işlemler platformunun 23 Eylül’de hizmete gireceği haberi de piyasalar için en az Libra haberi kadar önemliydi.

İlgili haber: Bakkt 23 Eylül’de açılıyor!

Aşağıdaki tabloyu incelediğimizde, yılın ilk yarısında Bitcoin’in güzel bir parabolik yapı içerisinde bulunduğunu görüyoruz. Bitcoin fanları için endişe verici olay ise, BTC’nin haziran aynın sonundan bu yana üçgen tipi bir formasyon içerisinde sıkışıp kalmasıdır.

bitcoin firtina

Parabolik hareketler çok güçlü olmalarına karşı zaman zaman belirsiz desenler şekline dönüşebilirler. Parabollerin bu şekilde karmaşık desenlere dönüşmesindeki en büyük etken ise, piyasaları derinden etkileyebilecek hadiselerdir. Bitcoin’in içinde bulunduğu parobolün kaybolduğu noktayı incelediğimizde ise karşımıza Facebook’un Libra Haziran’da yaptığı Libra tanıtım lansmanı sonrasına ise Bakkt haberleri çıkmaktadır.

Sonuç olarak Bitcoin, piyasaları derinden etkileyebilecek hadiseler ve bunların belirsizlikleri yüzünden parabolik desenden çıkıp karmaşık bir motif yapısına bürünmüştür. Ancak gerek Libra konusu gerekse Bakkt Bitcoin vadeli haberleri olsun, uzun vadede BTC piyasalarını aşağı çekecek gelişmeler değildir. Bitcoin sadece pazarın bu haberlere olan tepkisini gözlemlemek için böyle bir konsolidasyon sürecine girmiştir.

Koinmedya Ailesi olarak bu sürecin 2019 4. Çeyrek başlangıcıyla sonlanacağını düşünmekle beraber, 4. Çeyreğin başlamasıyla, Bitcoin fırtına öncesi sessizliğinin biteceğini ve yüzyılın fırtınasının kopacağını öngörüyoruz.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum