Bitcoin düştü olan yine altcoinlere oldu

Bitcoin düştü ancak altcoinler kelimenin tam anlamıyla çakıldı. Büyük kripto paralar %10 civarında kayıp yaşadı. Yani altcoinlerin değişmez kaderi bir daha kendini gösterdi.


Bitcoin düştü ancak altcoinler kelimenin tam anlamıyla çakıldı. Büyük kripto paralar %10 civarında kayıp yaşadı. Yani altcoinlerin değişmez kaderi bir daha kendini gösterdi.

Bitcoin düşse de çıksa da olan altcoinlere oluyor. 2018 yılı boyunca Bitcoin düşerken altcoinler de ona eşlik etti. 2019 yılında Bitcoin ayağa kalktı ancak altcoinlere vefasızlık ederek tek başına yürümeye başladı. Yani Bitcoin çıksa da düşse de altcoinler büyük zarar görüyor.

Toplam piyasa büyüklüğü 282 milyar dolardan 250 milyar dolara kadar geriledi. Sonrasında gelen tepki alımları ile birlikte 262 milyar dolarlık büyüklüğe erişti. Tepki alımları gelmiş olmasına rağmen düşüş oranları göz korkutucu:

Bitcoin düştü ancak düşüş oranı %5’de kaldı. Buna mukabil altcoinler çok daha fazla zarar gördü. Ethereum ve EOS’un %10’dan fazla değer kaybettiğini görüyoruz. Uzun süreden sonra 30 cent desteğini kıran XRP ise %9 düşüş kaydetti.

Kripto uzmanlarından Nik Patel’e göre altcoin – Bitcoin ilişkisine özel parantez açmak gerekiyor. Zira Bitcoin hakimiyet oranı %69 civarında ve tüm piyasa çöküyor ancak oran neredeyse kımıldamıyor bile.

ALT/BTC:

– Only twice out of the previous 8 occasions that ALT/BTC prices have fallen to 30 on 3-day RSI has it not been followed by a new all-time high (in other words, Bitcoin dominance has made new lows).
– We already got our fake-out between September 2018 – April 2019. pic.twitter.com/uFMVPhjzvY

— Nik Patel (@cointradernik) August 15, 2019

“Yukarıdaki grafik 3D yani 3 günlük. Bu grafikte RSI’ın 8 kere 30 seviyesine düştüğünü görüyoruz. Bu 8 seferden yalnızca 2sinde yeni bir zirve gelmemiş durumda. Bir diğer deyişle yalnızca 2 tanesinde BTC hakimiyet verisinin düştüğüne şahit olduk. Eylül 2018 – Nisan 2019 arasındaki sahte düşüş görünümü artık yok.”

Bitcoin hakimiyet oranının artması demek altcoinlerin iyice ezilmesi demek. Bitcoin’in tek başına piyasayı domine etmesi 2000’den fazla altcoininin büyük zarar yazması demek. Zaten son derece geri çekilmiş olan piyasa bundan sonra daha da geri çekilebilir.

Örneğin Ethereum son 3 ayın en dibine gerilemiş durumda. Fiyat 210 dolardan 180 dolar civarında düştü. Şimdilerde ise 184 dolardan işlem görüyor. Ethereum için psikolojik sınır 200 dolarken Ripple’da bu değer 0.30 dolar.

Son düşüş dalgası ile Ripple maalesef 30 centi koruyamadı ve 24 cente kadar geriledi. Yazı yayına hazırlanırken 26 centten işlem gören XRP’nin gidişatı tam bir muamma.

En büyük 100 kripto para içinde kayda değer tek hamle Güney Koreli ICON (ICX)’den geldi. %20 oranında artış kaydeden ICON sıralamada 50.liğe yükseldi.

Altcoinler demişken aşağıdaki videoyu izlemeden geçmemenizi öneriyoruz:

Altcoinleri olay yerinde inceledik..!$Btc $Eth $Xrp $Xlm $Hot pic.twitter.com/NLGhrmYteV

— Gostimara ® 🇹🇷 (@gostimara) August 15, 2019

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum