Bitcoin Cash ve BSV’nin toplamı, Bitcoin’in ancak %4’üne tekabül ediyor

Bitcoin Cash ve BSV’nin toplamı, Bitcoin’in ancak topuğuna yetişebiliyor. Daha iyi bir Bitcoin yaratma iddiası ile ana Bitcoin blockchain ağından ayrılan bu iki proje şu ana kadar istediğini alamadı.


Bitcoin Cash ve BSV’nin toplamı, Bitcoin’in ancak topuğuna yetişebiliyor. Daha iyi bir Bitcoin yaratma iddiası ile ana Bitcoin blockchain ağından ayrılan bu iki proje şu ana kadar istediğini alamadı.

Bitcoin son günlerde sert  bir şekilde düşüş sergiliyor. Bu düşüşün ardındaki ana etmen, ABD Başkanı Trump ve FED Başkanı Powell’ın Bitcoin, Libra ve diğer kripto paralar aleyhine yaptıkları sert söylemler olabilir. Bitcoin düşüyor diye yakınsak da Ocak 2019’da fiyatın yalnızca 3700 dolar olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bitcoin tökezleyince altcoinler tamamen yere kapaklanıyor. Zira Bitcoin %5 civarında değer kaybedince altcoinler %10 ila %20 arasında değer kaybettiler. Zaten 2019 yılı (Mart ayı hariç) Bitcoin hakimiyet oranının sürekli arttığı bir yıl oldu. Yani altcoinlerin satoshi değeri sürekli azaldı. Hatta dün bu oran %66.4’e kadar yükseldi. Kimi analistler yaz biterken bu oranın %80’e yükseleceğini belirtiyor.

Bazı altcoinlerin performansı doğrudan Bitcoin’e bağlı. Adeta Bitcoin’i taklit ediyorlar. Bitcoin’in üvey kardeşleri Bitcoin Cash ve Bitcoin SV her fiyat hareketinde Bitcoin’i izliyorlar. Adeta göbeklerinden BTC’ye bağlılar.

Bitcoin Cash, Bitcoin ana karasından 2017’de kopmuştu. Kopuş gerekçesi ise Bitcoin’deki ölçeklenme sorununa daha ideal çözüm bulduğu düşüncesi. Sonradan BCH’yi kuracak ekibin en büyük talebi, 1 MB’lık blok boyutunun değiştirilmesiydi. Bu fikir kabul görmedi. Bu sefer ekip maksimum blok boyutunu 8 MB olarak dizayn etikleri Bitcoin Cash’i kurguladılar. Ayrışma hard fork şeklinde Ağustos 2017’de meydana geldi.

Bitcoin Cash ailesi 2018’in ikinci yarısında ciddi bir kavgaya tutuştu. Önderliğini Calvin Ayre ve Craig Wright’ın yaptığı ekip blok boyutunun 128 MB olması gerektiği konusunda israr etti. Bu görüş devamında, Kasım 2018 hash savaşları ile taçlanan Bitcoin SV hard forku ile sonuçlandı.

Bugün geldiğimiz noktada Bitcoin Cash 5.6 milyar dolar ile 5.sırada, Bitcoin SV ise 2.3 milyar dolar ile 9.sırada yer alıyor. Yani toplam büyüklükleri 7.9 milyar dolar. Bitcoin ise 188.5 milyar dolarlık büyüklüğe hükmediyor. Yani Bitcoin Cash ve Bitcoin SV, Bitcoin’in ancak %4.2’sine tekabül ediyor. Yani diyebiliriz ki Bitcoin Cash ve BSV’nin toplamı, Bitcoin‘in yanında sıfır.

Combined market cap of BCH+BSV is now down to 4.3% of BTC.

Fair value is 0% of BTC.

— hodlonaut🌮⚡🔑 (@hodlonaut) July 14, 2019

BCH ve BSV’nin toplam büyüklüğü Bitcoin’in %4.3

Bitcoin’e nazaran gerçek değerleri ise %0

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum