Bitcoin büyük bir düzeltme yaparsa Ethereum kaça kadar düşer?

Bitcoin son 12 saatlik dilimde toparlanma emaresi gösterse de olası bir düzeltme ihtimali gündemden düşmüyor. Acaba bu durumda Ethereum kaça kadar düşer sorusu ise yatırımcı ve analistlerin cevap bulmaya çalıştığı diğer önemli soru. Yazımda buna cevap bulmaya çalışacağım.


Bitcoin son 12 saatlik dilimde toparlanma emaresi gösterse de olası bir düzeltme ihtimali gündemden düşmüyor. Acaba bu durumda Ethereum kaça kadar düşer sorusu ise yatırımcı ve analistlerin cevap bulmaya çalıştığı diğer önemli soru. Yazımda buna cevap bulmaya çalışacağım.

Bitcoin haftalardır oylandığı 8.000 seviyesini birkaç gün önce kırmıştı. Analistler tarafından yeni düşüşlerin beklendiği, hatta 6.000 doları bulacağı beklenen Bitcoin son 12 saatte bir atak yaparak 8.200 dolar seviyesine yükseldi.

Bitcoin’in yaptığı düzeltmeler elbette bütün altcoinleri derinden etkiliyor. Bu düzeltmelerin sıcaklığını en çok hisseden altcoinlerden birisi şüphesiz Ethereum. Bitcoin’in dün akşamdan itibaren başlattığı başkaldırı Ethereum fiyatını da etkiledi. Ethereum son 12 saatte %2,72 değer kazanarak 175 dolara kadar çıktı.

Bununla birlikte, “dave the wave” rumuzu ile meşhur olmuş kripto para piyasası uzmanı bir analist, BTC fiyatı düşmeye devam ederse Ethereum kaça kadar düşer sorusunun cevabını verdi. Ünlü analiste göre BTC düşerse Ethereum %61 Fibonacci seviyesine kadar geri çekilme yaşayabilir.

If BTC is to retrace 50%, it makes sense for ETH to retrace another level to 61%. pic.twitter.com/bbM8onqmNc

— dave the wave (@davthewave) October 18, 2019

BTC fiyatının %50 Fibonacci çekilmesi yaşaması durumunda ise ETH fiyatı 144 dolar seviyesini test edebilir. Ancak dave the wave, kripto paraların son birkaç aydır gösterdikleri performansa bakınca böylesine çılgınca bir düşüşün pek de mümkün olmadığına inanıyor.

Malumunuz olduğu üzere Bitcoin hala 2019 yılında en fazla gelir sağlayan kripto paralardan bir tanesi. Sene başındaki 3.000 dolar seviyelerinden sadece 6 ayda 14.000 seviyelerini test etti. Bu devasa yükselişleri takip eden Ethereum da yatırımcısına ufak tefek kazançlar sağladı. Ancak son birkaç aydır süren düzeltme yatırımcıların yükseliş umudunu günden güne azaltıyor.

Diğer taraftan, kripto-para birimi analiz şirketi Skew Bitcoin hakkında çarpıcı sonuçları olan bir çalışmayı duyurdu. Skew verilerine göre Bitcoin’in 2017 yılındaki ulaştığı en yüksek seviyeye bu sene içinde ulaşma ihtimali neredeyse %1. Mayıs 2020’de gerçekleştirilecek olan Halving olayında ise 2017 seviyesine çıkma ihtimali en fazla %5.

Aslında bu veriler Ethereum kaça kadar düşer sorusunun cevabını nispeten barındırıyor. Bitcoin’in birçok analistin iddia ettiği gibi 6.000 dolara dolar doğru bir düşüşü Ethereum’un da %61 Fibonacci seviyesini geri çekilmesi anlamına gelebilir.

Ethereum alçalan üçgene yakalandı, Yeni düşüşler gelebilir! yazısına göz atmak ister misiniz?

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum