Bitcoin bu yıl en iyi performans sergileyen 6. kripto para oldu

Bitcoin bu yıl güzel bir çıkış yakaladı. Herkes Bitcoin’i konuşuyor. Ancak Bitcoin’den fazla övgüyü


Bitcoin bu yıl güzel bir çıkış yakaladı. Herkes Bitcoin’i konuşuyor. Ancak Bitcoin’den fazla övgüyü hak eden tam 5 proje daha var.

Coinmarketcap verilerine göre 2500’e yakın kripto para projesi mevcut. Ancak çok azı popüler. Kripto para dünyası ile ilgilenenler TOP 10’daki kripto paraları sürekli duyuyorlar. Bilinirlik ilk 15’den sonra bir hayli azalıyor.

Bitcoin tek başında kripto dünyasının %70’ini oluşturuyor. Yani yayın hazırlanırken Bitcoin hakimiyet oranı %69.14 seviyesindeydi. Bu değerin anlık değişimini buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin bu yıl güzel bir atılım yaptı ancak ondan daha iyi performans gösteren kripto para projeleri de oldu. 2019 yılında Bitcoin’i geride bırakmayı başaran bu projeler ise Chainlink, Binance Coin, Ren, Huobi Token ve Tierion oldu.

2019 yılının ilk 8 ayı geride kaldı sayılır. Bu 8 aylık zaman zarfında en büyük atılımı gösteren para Chainlink oldu. 8 ayda yaklaşık %800 yükseliş kaydetti. Bu yıl sürekli konuştuğumuz Bitcoin bile ancak %185 oranında karlılığa sahip. Bu hesabı, yıl başındaki 3746 dolardan, yazının yazıldığı günkü fiyatı olan 10.674 dolara kıyasla yapıyoruz. Yıl içinde gördüğü en yüksek değer üzerinden değil.

Bitcoin bu yıl ilk üç ayını son derece sakin geçirirken ikinci çeyreğinde büyük atağa kalktı (2019 zirvesi 26 Haziran’da yani ikinci çeyreğin sonunda gerçekleşti). Üçüncü çeyrekte ise düzeltme hareketi ile boğuşuyor. Buna mukabil Chainlink ve Binance coin yılın büyük kısmını yükselerek geçirdi.

Binance Coin, Launchpad projeleri ve geliştirdiği Binance Chain blockchain zinciri sayesinde değerine değer katarken Chainlink çok büyük anlaşmalara imza attı. Hatta kıyaslamak doğru olur mu bilinmez ama Ripple anlaşma yapacağı bankaların ve finansal kurumların ayağına gidip onları anlaşmaya ikna etmekle uğraşırken, Microsoft ve Google gibi devler bizzat ChainLink’e ortaklık önerdi.

ChainLink’in bu yılın başında Mainnet geçişini gerçekleştirdiğini ve sonrasında Coinbase’de listelenme hakkını elde ettiğini belirtelim. Bu gelişmeler varlığın fiyatını 1 dolardan 4.4 dolara yükseltmişti bile. Bu yükselişler elbette Bitcoin 2019 yılında sektörün psikolojisini düzelten yükselişler gerçekleştirmesi sayesinde mümkün oldu.

Binance Coin yol haritası üzerinde ardı ardına açıkladığı projelerle dikkatleri üzerine çekti. 3 ayda bir coin burn yapan Binance, böylece deflasyonist yapısı nedeniyle fiyat artışını tetiklemiş oluyor. BNB Ocak ayında 6.5 dolarken bugün 30 dolar direnci ile mücadele ediyor. Bu başarısı onu en büyük kripto paralar sıralamasında 6.lığa kadar taşımış durumda.

LongHash ekibinin yayınladığı bir rapora göre 2019 yılında 18 adet kripto para %100’ün üzerinde getiri sağlamış oldu. Ancak bu rakam 2017 boğa koşusu ile kıyaslanamaz bile. Çünkü o dönemlerde onlarca kripto para projesi %100’ün üzerinde yükseliş kaydetmişti. Hatta Verge, Stellar ve Ripple gibi projeler 10.000’in üzerinde kar bıraktı.

O dönemler bir daha asla gelmeyecek çünkü 2017 ICO çılgınlığının yaşandığı bir yıldı. O balonun ceremesi 2018 yılıdna çok acı bir şekilde çekildi. 2019 yılında ICO’lara mukabil, kripto borsalarının tertiplediği IEO’lar revaçta. IEO’lar yukarıda saydığımız listeye girememiş olsalar da bu yıl ciddi oranda kazanç elde ettiler.

Son olarak belirtelim ki Bitcoin 2019 yılında güzel bir getiri bırakmış vaziyette. Eğer 13.800 dolarlık 2019 zirvesini kırmayı başarabilirse devamında tüm zamanların rekorunu bile egale edebilir.

Not: yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum