Bitcoin ATM sayısı 3 yılda 5 katına çıktı

Bitcoin haritalama platformunun (bitrawr) raporuna göre Eylül 2016’dan bu yana dünya üzerindeki Bitcoin ATM sayısı % 500 arttı. Bu rakam hem Bitcoin’e olan talepte hem de işletmelerdeki kar oranında devasa bir artışın söz konusu olduğunu gösteriyor.


Bitcoin haritalama platformunun (bitrawr) raporuna göre Eylül 2016’dan bu yana dünya üzerindeki Bitcoin ATM sayısı % 500 arttı. Bu rakam hem Bitcoin’e olan talepte hem de işletmelerdeki kar oranında devasa bir artışın söz konusu olduğunu gösteriyor.

Dünya üzerinde mevcut olan Bitcoin ATM sayısı şu anda 5,500’den fazla. En son Haziran ayında BTCManager tarafından açıklanan rakamlar 5000 civarında olduğunu açıklıyordu.

Bu Perşembe günü “bitrawr” tarafından paylaşılan tweet’te ise şu bilgilere yer verildi. CoinATMRadar’dan elde edilen bilgilere göre Eylül 2016’dan beri dünya genelinde kurulan ATM sayısı inanılmaz bir artış göstermiş.

The number of #Bitcoin ATMs from September 2016 to September 2019 has increased by over 500%

As of now, there are currently 5,457 Bitcoin ATMs globally.

Supply meeting a demand. pic.twitter.com/eIrHwvs2z6

— bitrawr (@bitrawr) September 19, 2019

Bitrawr’a göre bu artış, dünyanın çeşitli yerlerindeki kripto kiosklara olan talebin de artmasını sağlayacak. Çünkü birçok kişi için kiosklar şimdilik kripto para birimlerini satın almanın legal yollarından birisi.

Bu durumla bağlantılı olarak yetkililer ve regülatörler kripto kioskları üzerindeki denetim faaliyetlerini arttırmaya başladı. Sıkı denetimlerin en büyük sebebi olarak kiosklarda para aklama ve diğer yasadışı finansal faaliyetler yapılabileceği endişesi gösteriliyor.

CoinATMRadar’a göre, Kuzey Amerika ve Avrupa halen kripto ATM’ye sahip ülkeler sıralamasında ilk sıradalar. Şu anda Amerika Birleşik Devletlerinde 3,400, Kanada’da ise 630 Bitcoin ATM’si bulunuyor. Avrupa’daki ATM sayısı ise 1,200 civarında.

Lütfen Bknz!:Venezuela ilk Bitcoin ATM’sine kavuştu

Ancak sektördeki bu büyüme sadece Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri ile sınırlı değil. Söz konusu ATM’ler bunlar dışında birçok ülkeye da yayılmış durumda. Örneğin, eşler arası (P2P) Bitcoin ticaret platformu Paxful ve küresel havale şirketi CoinLogig önümüzdeki günlerde Kolombiya’da 20 tane ATM kurmayı planlıyor.

Bitcoin ATM sayısı küresel çapta çok artmasına rağmen operatörler hala birçok operasyonel engel ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiriyorlar. Aynı zamanda bir ATM operatörü olan TheCoinBros CEO’su Cory Capaldi, likidite sıkıntısının iş dünyasında birçok kişi için çok büyük bir sorun oluşturduğunu ifade etti. Bununla birlikte girişim ​​ve reklam maliyetlerinin de çok masraflı olduğunu sözlerine ekledi.

Üst tarafta bahsettiğim regülatörlerin kiosklar üzerindeki denetimlerini artması da Bitcoin ATM operatörleri için ayrı bir sorun haline geliyor. Öte yandan geçtiğimiz Temmuz ayında İspanyol yetkililer, Bitcoin ATM’leri hakkında ispata muhtaç bir açıklama yaptı.

Beyanata göre güya kripto ATM’leri Avrupa Birliği’nde (AB) para aklamayı önleme (AML) çabalarını kesintiye uğratıyormuş. Aynı şekilde Kanada’da Vancouver belediye başkanının Bitcoin ATM’lerinin kesinlikle yasaklanmasına yönelik açıklamaları da bütün okların Bitcoin ATM’lerine dönmesine sebep oldu.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum