Bilgisayar Başında Çalışanları Bekleyen Sağlık Sorunları

Gün boyunca bilgisayar karşısında hareketsiz kalarak çalışmak büyük zararlar vermektedir. İşte, masa başı çalışanlarını tehdit eden sağlık sorunları ve bu problemleri ortaya çıkaran etmenler...


Genellikle ofis çalışanları neredeyse günlerinin üçte birini oturarak geçirirler. Ancak bu durum çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunlarda başı ise omurga problemleri çekiyor. İşte, bilgisayar başında hareketsiz çalışanları bekleyen önemli sağlık sorunları:

Boyun Fıtığı

Bütün gününüz sabit durup bilgisayar ekranına bakarak rutin işlemler yapmakla mı geçiyor? Bilgisayardan gerçekleştirdiğiniz çalışmalar sırasında sık sık boyun, omuz ve kollara uzanan ağrılardan mı şikayetçisiniz? Bu ağrılar karıncalanmalarla beraber ortaya çıkıyorsa boyun fıtığının sinyalleri olabilir. 

Miyofasyal ağrıların ortaya çıkmasının temel unsuru kasların uzun süre hareket etmemesidir. Bu durum bilhassa bel ve omurga etrafındaki adalelerde ortaya çıkmaktadır. 

Tendinit

Masa başı çalışanlarının en fazla yaşadığı sorunlardan biri olarak göze çarpan tendinit, el bileklerinize göre masanın yüksek olmasından kaynaklanan ağrılardır. Dirsek, omuz, bilek gibi bölgelerde tendon iltihaplanması sebebiyle ortaya çıkar. 

Karpal Tünel Sendromu

Genellikle kol-bilek-el kombinasyonunun bilgisayar başında çok fazla kullanılması uyuşmalara ve karıncalanmalara neden olur. Bu süreç hayli uzun müddet devam ederse el adalelerinde güç kaybı ve adale kütlesinin azalması problemleri ortaya çıkar. 

Uçan Araba Dehşet Saçtı!

https://arsiviz.net/saglik/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum