Bakkt Bitcoin borsalarını nasıl çökertebilir?

Bakkt Bitcoin borsalarını çökerterek, BTC fiyatına da dump yaptırabilir mi? Bakkt’ın açılmasına genelde pozitif yaklaşım var. Ancak yine de aksini düşünenler de mevcut.


Bakkt Bitcoin borsalarını çökerterek, BTC fiyatına da dump yaptırabilir mi? Bakkt’ın açılmasına genelde pozitif yaklaşım var. Ancak yine de aksini düşünenler de mevcut.

Bitcoin grafiklerinde birkaç gün önce keskin bir düşüş gördük. BTC fiyatı, 4 saatlik grafikteki 10,160 dolar civarında oluşan üçgenin aşağı yönlü kırılmasından sonra 9,500 dolara (BitMEX) kadar düşmüştü. Ani düşüş sırasında 500 dolardan fazla değer kaybetmişti.

Bu son muydu? Daha büyük üçgenin desteğine tutunurken, o zamandan bu yana Bitcoin 10,300 dolar bölgesine kadar çıkmıştı. Bu da yine 4 saatlik grafiğin üst açısının yeni bir testiydi. Buradan geri çevrildikten sonra ise BTC yavaşça momentum kaybederek 10,000 dolar destek bölgesine doğru kayıyor.

Özetleyecek olursa, Bitcoin için kısa vade ayı görünüyor. Uzun vade ise üçgen formasyonuna bağlı. Ya 10,500 doların üzerine kırılma yapabilir ya da ayı durumunda 9,400 doların altını görebilir.

Bu arada Bakkt Bitcoin vadeli işlemleri 23 Eylül’de başlıyor. Yani önümüzdeki pazartesi günü. Bitcoin’in kısa tarihinden biliyoruz ki CME vadelilerinin başlaması 2018’deki devasa ayı piyasasını tetiklemişti. Peki, tarih tekerrür eder mi?

Bakkt’ın Bitcoin’i nasıl olumsuz etkileyebileceği ile ilgili aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili haber: Bakkt başlamadan Bitcoin’i satmak mantıklı mı?

Toplam piyasa değeri: 268 milyar dolar
Bitcoin’in piyasa değeri: 181 milyar dolar
BTC hakimiyeti: yüzde 67.6

Veriler: CoinGecko

Dikkat edilmesi gereken destek ve direnç seviyeleri:

Yukarıda da bahsedildiği gibi Bitcoin 10,000 dolar desteği civarında. Bir sonraki önemli destek seviyeleri 9,800 dolar, 9,600 dolar ve sonra da 9,450 dolarda (ayı üçgeninin sınırı oluyor). Bir aşağı yönlü kırılmada Bitcoin muhtemelen 9,000 dolar ve altını görür.

Boğa tarafından bakarsak, 4 saat grafiğindeki alçalan trend çizgisi 10,200 dolar civarında ve ilk direnç çizgisini oluşturuyor. Bir sonraki kesişme noktası 10,300 dolar ve 10,500 dolar arasında. Hem 50 hem de 100 günlük hareket ortalamaları burada (1 günlük grafikler mor ve beyaz çizgiler).

RSI İndikatörü (Günlük): RSI da ayı görünüyor. RSI neredeyse 43-44 desteğini kırmak üzere. Skolastik RSI osilatörü aşırı satış bölgesinde ve düşüşten önce kısa vadede düzeltme belirtili olarak görülebilir.

İşlem hacmi: Geçen Perşembe’nin hacmi, son iki haftanın en yükseği olarak kayda geçti. Buna rağmen hacim zamanla düştü ve yaklaşan güçlü hareketin başka bir işareti.

BTC/USD BitStamp 4 saatlik grafiği

Bakkt Bitcoin borsalarını çökerterek, BTC fiyatına da dump yaptırabilir mi? İşte Bitcoin BTC teknik analizi.

BTC/USD BitStamp 1 günlük grafiği

Bakkt Bitcoin borsalarını çökerterek, BTC fiyatına da dump yaptırabilir mi? İşte Bitcoin BTC teknik analizi.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum